We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rehber-2

1 0 0
23.07.2021

Rehber-2-

Tek güvencemiz var, o da şaşmaz, yanılmaz olan rehber. Yolculuk boyunca rehberin yaptığı uyarıların dikkate alınıp alınmadığı son derece önemli. Atılan her adım, verilen her nefes kayıt altında ve hesaba dahil.

Maratonun başladığını belirten kum saati ters çevrilmiş vaziyette. Dur durak bilmeden işliyor zaman.

Yapılan uyarıları dikkate alanlar şöyle veya böyle ulaşıyor menzile. Vaat edilenlere kavuşan insanlar geriye dönüp parkurun çok kolay olduğunu ve çekilen çilenin, katlanmak zorunda kaldıkları her zorluğun verilen nimetler karşısında çok basit, değersiz ve hatta gülünç kaldığını da belirtiyorlar. Tıpkı: "(Kavmi onu öldürdüğünde kendisine): "Cennete gir!" denildi. O da, "Keşke kavmim, Rabbimin beni bağışladığını ve beni ikram edilenlerden kıldığını bilseydi!" (Yasin/26) ayetinde belirtildiği gibi.

Yol almak isteyen bizler hedefimize kazasız ve belasız ulaşmak için yanımıza, yolu çok iyi bilen rehberi alabiliyoruz. Zaten imtihanın amacı bu. Hatta bu, tavsiye edilen bir durum. Kimin rehberi dinlediği, kimin de sırt dönerek kendi kendini veya heva ve hevesini rehber edindiği yukarıdan, çok yukarıdan, en yukarıdan bir radarla kontrolü yapılıyor he an her saniye.

Düşünceler bile kayıt altında. Bilmedim, görmedim veya tanışmadım ayaklarına yatmanın imkansızlığıyla karşı karşıyayız aynı zamanda.

Geçişi kolaylıkla sağlayabilmek için yapılan her masraf, gösterilen her çaba, katlanılan her zorluk kat kat geri verilecek ulaşılan menzilde. Rehberde yer alan bir bildiride: "Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah, dilediğine kat kat verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir." (Bakara/261) denilmekte. Anlayacağınız hiç bir emek zayi olmayacak menzile sapasağlam ulaşıldığı taktirde.

Yanına bir rehber almadan ilerlemek isteyen insanların bir nevi intihar ettiklerine de her gün şahit oluyoruz gözlerimizle. Böylesi insanların sağ salim bir şekilde menzile ulaşamadıklarından da haberdarız. Yolda ilerlerken yer yer helake uğramış milletlerin, insanların kalıntılarıyla da karşılaşıyoruz. Hatta yılda bir iki sefer de deneniyoruz........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play