We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SADAKAT VARSA İMAN VARDIR!

2 0 0
25.09.2021

SADAKAT VARSA İMAN VARDIR!

Sadakat kavramını Türk Dil Kurumu “içten bağlılık, sağlam ve güçlü dostluk” olarak tarif etmiştir. Hayatın hangi alanında olursa olsun kişi, gönülden bağlandığı bir oluşumun içinde sağlam ve güçlü durur. Böylesi ortamlarda güzel dostluklar oluşur.

İman; etimolojik olarak “güvenmek ve samimiyetle inanmak” anlamlarına gelir. Güven ve samimiyet öncelikle bizleri teslimiyete götürmeli ve Rabbimizin terbiyesini dikkate alarak şu şekilde dua ettirmelidir.

“ Rabbim! Benim girdiğim her yere doğruluk ve dürüstlükle girmemi, çıktığım her yerden doğruluk ve dürüstlükle çıkmamı sağla; ve yüce katında beni (bu hususta başarılı) kılacak etkin bir güçle destekle.”(İsra 17/80)

Hayatın bütün alanlarında içten bağlılık, sağlam ve güçlü dostluklar elzemdir. Kimsenin kimseye güvenmediği bir ortamda sadakatten bahsetmek sıkıntılıdır. Bir yere doğruluk ve dürüstlükle girmek herkesin işidir. Lakin o yerden doğruluk ve dürüstlükle çıkmak doğru bilginin, emeğin ve sabrın sonucudur. Bir yere girmek emek verilerek de olsa kolaydır lakin bütün mesele o yerde eğilmeden, bükülmeden dimdik durabilmektir.

Eğilmeden kalabilmek için de seven, inanan, güvenen, içten bağlanan, sağlam ve güçlü dostlara ve dostluklara........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play