We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GÜNÜMÜZ PUTLARI

2 0 0
24.09.2021

GÜNÜMÜZ PUTLARI
Hikaye bu Ya,
Dönemin Halifesi Basra’ya yeni bir Vali atayacaktır. Aralarında İmam-ı Azam’ında bulunduğu 3 kişiyi Şam’a çağırır.
Çağırdıkları kişilerle konuşup, uygun gördüğü bir tanesini Vali olarak atayacaktır. Çağrılan üç kişi de Vali olmak istememektedir. Lakin çağıran Halife olunca istemeye istemeye yola çıkarlar.
Bir süre gittikten sonra bir tanesi diğerlerinin görmediği bir anda kaza gibi gösterip attan düşer ve yaralanır. Diğerlerine dönerek “Arkadaşlar ben bu halde Şam’a kadar gidemem siz gidin Halifeye durumu anlatırsınız” der.
İmam-ı Azam ve diğer şahıs yola devam eder. Bir süre daha giderler. Bu kez diğer şahıs çaktırmadan atını bilerek kayalıklara vurur at sakatlanır. Adam İmam-ı Azam’a döner “Ya İmam benim at sakatlandı bu halde devam edemem sen var git durumu Halife Hazretlerine anlatırsın” der.
İmam-ı Azam her iki şahısın da bu kazaları bilerek yaptıklarını anlarr lakin bir şey söylemez. Şama gelir Halifenin huzuruna varır.
Halife; “Diğerleri nerede” diye sorunca İmam-ı Azam olan biteni anlatır. Halife “Eh o zaman sorup soruşturmama gerek yok madem tek sen kaldın öyleyse bende seni Basra’ya Vali olarak atıyorum” der.
İmam-ı Azam, boyun bükerek,
“Halife Hazretleri siz lütfediyorsunuz amma ben bu görevi yapamam, beceremem” der.
Halife hiddetle; “Yalan söylüyorsun” deyince.
İmam-ı Azam, “Halife Hazretleri eğer ben yapamıyorum derken doğruyu söylüyorsam siz bir beceriksizi Vali yapmazsınız yok yalan söylüyorsam da siz bir yalancıyı Vali yapmazsınız”
Halife şaşırır diyecek söz bulamaz. Bir müddet uzaklara dalar. Sonra “Anlaşıldı ya İmam sen Vali olmak istemiyorsun bende seni atamaktan vazgeçtim ama Valilik gibi prestijli, şatafatlı, birçok insanın can attığı görevi neden kabul etmediğini söyle bari” der.
İmam-ı Azam “Efendim, Hz Ömer Diyar-ı Kenan’da Kurt kapsa bir koyunu, dönerde Ömer’den sorar Allah onu buyurmuş. Ben emrim altındaki İnsanları koruyamam diye korkarım, Allah’ın huzuruna kul hakkı ile gitmekten korkarım” deyince Halifeye söz kalmamıştır.
Peki........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play