We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ALTERNATIF TIP YAZILARI YAŞ KUPA TEDAVİSİ: HACAMAT-1

1 0 0
01.07.2021

ALTERNATIF TIP YAZILARI

YAŞ KUPA TEDAVİSİ: HACAMAT-1

Tamamlayıcı ve geleneksel tedaviler, insanlık tarihi boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Yaş kupa tedavisi de kadim tedavilerden biridir. İlaçların yan etkilerinin fazla olması ve cerrahi operasyonlardan kurtulma, bağışıklık sistemini güçlendirme, hastalıklardan korunma, hastalıkları tedavi etme gibi nedenlerle insanların birçoğu alternatif tıp yöntemleri denemektedir. Kupa tedavisi de bu yöntemlerden biri olup, beş bin yıldan fazla süredir dünya genelinde birçok kültürde uygulanmaktadır. Kupa tedavisinin farklı uygulamaları olmakla birlikte genel olarak kuru ve yaş olmak üzere 2’ye ayrılır.

Kuru kupa tedavisi; Türk kültüründe şişe çekme, bardak çekme olarak da bilinir, derinin bölgesel vakumlama yoluyla uyarılarak kan dolaşımını artırmayı ve iyileşme sağlamayı hedefler. Derin masaj etkisi oluşturur. Rahatlatıcı etkisi de vardır.

Yaş kupa tedavisi; İslamda hacamat olarak bilinir. Arapça kökenli olan hacamat’ın TDK’da anlamı; vücudun herhangi bir yerini hafifçe çizerek ve üzerine boynuz, bardak, kupa ya da şişe oturtarak kan almadır. Hacamat ile tıbbi kan aldırmak aynı değildir. Kan aldırma, venöz damarlardan iğne yolu iledir. Ancak hacamat, deri altındaki kılcal........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play