We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İrade İnşasında Köşe Taşları

1 0 0
31.05.2021

İrade İnşasında Köşe Taşları

Hayır Diyebilmek;
Kendimizden ödün vermemek adına, çevremizin bazı taleplerine hayır diyebilmekle başlayabiliriz. Bu kolay pratize edilebilen bir duygu yönetimi veya davranış eğilimi değildir. Kimler hayır diyebilir, diye düşünebiliriz.
Kendi yalnızlığına katlanabilen, herkesin sevgisine ihtiyacı olmayan, kendi özsaygısı öz değeri gelişmiş biri, güçlü iradesiyle rahatlıkla hayır diyebilir.
Söyleyecek bir sözü olur;
Kusura bakmayın ben buna katılmıyorum,
Ben öyle düşünmüyorum, Ben böyle olacağını düşünüyorum diyebilir. Hepiniz beni sevmeyebilirsiniz, beni sevmemenize katlanabilirim. Benim için doğru, iyiden daha iyidir diyebilmelidir.

İstediğini çekinmeden ifade edebilmek;
İletişimin ifade boyutu her ne kadar teknoloji ile çeşitlense de duygu ve düşüncemizi rahatça ve açıkça iletebilmek için mutlaka ama mutlaka bireyin kendisini yetiştirmesi gerekiyor.
Gerek WhatsApp, Instagram, mail vb araçlarla gerekse yüzyüze iletişimin sağlandığı geleneksel iletişim durumlarında sözlü, yazılı veya görsel araçlarla duygu durumumuzu muhataba iletiriz.
Bunun altını doldurmak ve kişiliğe zarar vermemek adına kullandığımız iletişim araçlarıyla yazılı veya görsel iletilerin özenle seçilmiş olmasına dikkat etmeli.

Şartlar Ne Olursa Olsun Asla Pes Etmemek;
Bireyin sonuna kadar gidebilmek için, olumlu benlik algısı olmalı ki hedefinin peşinden gidebilsin.
Geleneksel toplum yapımızda kendisine ait bir kozu, hedefi, amacı olmayanlar kolaylıkla pes edebiliyor.
Bunu tersine çevirip kendisine ait hedefi, amacı olanlar daha dirayetli davranıp kolay kolay pes etmiyor.
Çevremizi bu anlamda nereye konumlandıracağımız, mücadeleci mi pes eden bir karakter mi anlamak için 'ısrarcılığı' incelenebilir.
Her hedef ulaşılabilir mi bu ayrı bir konu; fakat kaderin çabaya bağlı olduğu hakikati ile bireyin inancı, çabasını tetikler o da kişiliğini yansıtır.

Olumsuz Eleştirilere Açık Olmak;
Öz benlik inşası yolunda, gerek bireyin kendi duygularına gerek gelenekçi yapıda direnç gösterdiği konularda birlikte........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play