We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İNSAN KENDİNE KÖRDÜR

6 0 0
05.06.2021

İNSAN KENDİNE KÖRDÜR
Birey olarak kendimizin bir hakkı var üstümüzde; seçimlerimizle, davranışlarımızla, söylemlerimizle.

SAHİ KUL HAKKI NEYDİ?

En bilindik tabirle; Kul hakkı, ötekinin hakkını gözetmemektir.


Var olma mücadelesi ve bunun getirdiği hızlı yaşam, acelecilik ve kaygılar bizleri ötekinin hakkına geçirtebilir. Oysa bilinçli birey hayatı daha zarif yaşamak durumundadır. İş hayatında, aile hayatında, okulda, evde, arkadaş ortamında bu zerafeti korumalıdır. Ruhumuzu zerafete getirmeli ve insani davranışlarımızda bunu ortaya koymamız gerekmektedir.


Genel hayatta gerek kendimize gerek çevremize karşı böyle olduğumuzu iddia etmek güç olacaktır, genelde kaba yaşıyoruz.

Yaşam kaygısı, geçim sıkıntısı, kalabalık şehir hayatı vs mazeretlere sığınarak hak gözetmeyi bi kenara bırakabiliyor olsak da birincil vazifemizin hayatta tekâmül etmek olduğu bilinci unutulmamalıdır. Yetişkinlik göstergesi olarak bu misyonu bu görevi hayatının merkezine koyup koymadığımız ile hak konusundaki tutarlılığımız ölçebiliriz.

Ufak veya büyük hakka girmek öteki için olunca dışarıdan fark edilebiliyor. Fakat birey, kendi tekâmülünü engelleyecek her şey ile kendi hakkına girer bu pek görülmek istenmez. Bu tür arızalarda olan şey şudur; başkalarına faydalı olmak adına kendinden ortaya koyduğu ekstra fedakârlık, kendi avantajını, kendi hakkına olanı görmezden geliyor veya önemsemiyor demektir.

Örneğin bazı bireyler, cömertlik namına kendinde eksiltme olacak kadar paylaşırlar. Oysa kaynaklarını çarçur etmek kendi kul hakkına girmektir.

Zamanı, parası, emeği nasıl kullandığımız çok önemli. Bireyin kendisini önce beslemesi, her şeyi önce kendisinde halletmesi ondan sonra dışarıya açılması en doğru olandır.


Kendisiyle, değerlilik duygusuyla ilgili bir çatışması olan kişi, işin kolayına kaçar, önce ötekine vermeye başlar. Önce öteki gelir onun dünyasında. Herkes ondan önce gelir.

Anadolu’da kültürümüzde bu dengeyi kurmak adına; “Eve lazım olan,........

© Haber Gündemim


Get it on Google Play