We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müslüman gencin hayat prensipleri

13 1 0
10.07.2019

Önce niyetlerini düzelt ki amellerin ve davranışların da düzelsin. Önce Allah ile aranı düzelt ki insanlarla da aran düzelsin. Çünkü Efendimiz (s.a.s), “Kim Allah ile arasını düzeltirse Allah da onun insanlarla arasını düzeltir. Kim içini, niyetlerini düzeltirse Allah da onun dışını, amellerini, davranışlarını düzeltir.” (Hâkim)

Önce Allah’ın rızasını, sevgisini ve beğenisi kazanmaya bak, eğer Allah’ı razı edersen Allah da insanları senden razı eder. Çünkü Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki, “Allah bir kulundan razı olur ve onu severse gök ehline de, yer ehline de onu sevdirir. İnsanların kalbinde ona karşı bir sevgi uyandırır.” (Buhari)

Önce ahireti hedefle ve manevi hayatını bir düzene koy ki, dünyalık hayatın, günlük işlerin de bir düzene girsin. Çünkü Efendimiz (s.a.s) buyuruyor ki, “Kimin ilk hedefi dünya olursa, Allah onun iki gözünün arasına fakirliğini koyar, dünyalık işlerini de darmadağınık eder. Netice olarak, dünyadan da eline, kendisine takdir edilmiş olandan fazlası geçmez. Kimin de ilk hedefi........

© Haber Gündemim