We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ben Bir Mülteciyim…

2 1 0
22.06.2021

“ben bir mülteciyim kendi yüreğimden başka yerim yok, yurdum yok… ben bir mülteciyim yüreğime sığındım, burda savaş çıksa bile ölen yok…”

Şebnem Ferah bundan 16 yıl önce Can Kırıkları isimli albümünün 6. parçasına ait bu sözleri yazarken kendi yalnızlığını ve iç dünyasına dönüşünü anlatıyordu muhtemelen. Fakat seçtiği kelimeler gerçek mülteci portresini öyle net çiziyor ki ‘20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nü henüz yeni ardımızda bırakmışken bu sözleri hatırlamamak ve elbette bu konuyla ilgili yazılacak bir yazıya da yine bu sözler ile başlamamak elde değil.

“ben bir mülteciyim esir değil, kul hiç değil. Kendimde yaşıyorum…”

İşte 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü, 2001 yılından bugüne her yıl yerlerinden edilmiş, gidilebilecek bir ülke bulsalar bile artık kendi yüreklerinden başka sığınacak yerleri olmayan bu insanları uluslarası anlamda anmak, varlıklarından ve yaşamak zorunda bırakıldıkları acımasız hayatlarından haberdar olduğumuzu yılın bir gününde bile olsa gösterebilmek adına kutlanan(!) bir gün.

UNHCR verilerine göre bugün dünyada zulüm, çatışma, şiddet, insan hakları ihlalleri veya kamu düzenini ciddi şekilde bozan olaylar sonucunda dünya çapında 82,4 milyon kişi zorla yerlerinden edilmiş ve mülteci olmaya zorlanmış durumda. Bunların 30-34 milyonunu ise henüz ergenlik çağına bile gelmemiş çocuklar oluşturuyor. Ülkemizde ise içinde bulunduğumuz yıl itibariyle yaklaşık 3 milyon 672 bin mülteci bulunuyor. Bu rakam ülkemizi topraklarında dünya çapında en çok mülteci bulunduran ülke........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play