We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KÜRESEL SALGININ ÇOCUK VE GENÇLER ÜZERİNDE ETKİSİ

1 1 0
09.07.2021

İçinde bulunduğumuz dönem; hem çocukları hem de aileleri oldukça etkiledi. Salgının sebep olduğu sorunlar ve değişmek zorunda kalan yaşantılarımızda kuşkusuz en çok etkilenenlerin başında çocuklar geliyor.

Salgının çocuklar, gençler ve aileler üzerinde psikolojik etkileri oldu, çoğumuzda korku, endişe ve panik ortamı yarattı.

Salgın öncesinde bile çeşitli sorunlarla boğuşan çocuklar ve gençler bu dönemde sağlık, güvensizlik ve gelecek kaygısını daha yoğun yaşamaya başladı.

***

Çocuk ve gençlerin kendilerini güvende hissedebilmeleri çok önemli. Bu yüzden salgın döneminde anne, babalara ve öğretmenlere büyük sorumluluklar yüklendi.

Özellikle aileden birinin karantinaya alınması veya bu hastalığa yakalanması çocuklar ve gençler üzerindeki kaygının daha da yoğun hissedilmesine neden olmuştur. Bu nedenle kaygı düzeyleri aile içindeki yaşantıyı da etkilemiştir.

***

Salgın ile birlikte hayatımıza “sosyal mesafe” kavramı girdi. Çocukların ve gençlerin bu kavramla yaşaması demek, ailesi, arkadaşları, akrabaları ile sınırlı birliktelik, bunun........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play