We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ELAZIĞ’DA BİR DEĞER: ÖZCAN AYDINLIOĞLU

1 1 49
06.08.2021

Yazılarımı takip edenler bilerler. Aylardır Elazığ’ın kültür-sanat sorunlarına dikkat çekmek, farklılık yaratmak arzusundayım. Geri dönüşler, ne kadar çok sıkıntının var olduğunun açık bir göstergesi.

Gündeme ne kadar taşısam da, çözüm noktasında yine de umudumu kaybetmek istemiyorum. Sağlığım ve ömrüm yettikçe bu konuları Elazığ gündemine almaya devam edeceğim. Çünkü ben Elazığ’ım, Elazığ ben.

***

Geçtiğimiz haftalarda Sivrice yolunda değerli büyüğüm Özcan Aydınlıoğlu’nun Harput Seramik ve Çömlekçilik Fabrikasını ziyaret etme fırsatını yakaladım. Fabrikada fırınlarda pişirilerek sırlanan veya sırlanmadan yapılan toprak çanak, testi, çömlek, vazo, küp, cezve (Cezveyi her gün Türk kahvesinde kullanıyorum), güveç, süs eşyaları, kahvaltı tabakları, saklama kapları gibi envai çeşit ürün üretiliyor.

***

Elazığ’da yıllık ortalama 170 bin ton civarı üzüm üretiliyor ve üzümden elde edilen mamüllerin (pekmez, orcik, pestil ve kuru üzüm gibi) plastik kaplar içerisinde saklanması gıda değerinin düşmesine neden oluyor. Bu........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play