We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SELAHATTİN YAZAR’DAN “AYDOĞDU KARAKOLU”

1 0 0
05.08.2021

Geçen hafta farklı bir kitap okudum; Selahattin Yazar’ın kaleminden Aydoğdu Karakolu’nu.

İlimizde yayınlanan Telmih dergisi yayınları arasında çıkan kitap, 15 bölüm, 121 sayfa. Genel yayın yönetmeni Talat Özer, editörü Ercan Saylan, kapak tasarımcısı Abdulkadir Yılmaz.

Selahattin Yazar, kitabı için “öykü” demiş. Yani böylece, Aydoğdu Karakolu on beş öyküden oluşuyor. Oysa bize kalırsa, Aydoğdu Karakolu on beş bölümden mürekkep bir nuvel-roman. Son karar yine de sahibine aittir.

Eserin kısaca özeti; teröristler tarafından kaçırılarak yurt dışına götürülen Yusuf’un on dört ay sonunda bir fırsatını bularak kaçıp Türkiye’de bir sınır karakoluna sığınmasıdır. Takdim yazısında diyor ki Yazar; “Yıllardan beri yaşanan olaylardan esinlenerek kaleme aldığım bu hikâyeler bu vatanın, bu toprağın ve bu toprağın insanının öyküsüdür.”

Şu iki cümle de aynı metinden:

“Bu eserde anlatılan hikâyeler, bu coğrafyada yaşayan her insanın yaşaması muhtemel olaylardan oluşmaktadır. Tüm bu olaylar bu toprağı vatan yapan bu insanların zorlu ve hazin öyküsüdür.”

Teröristlerce yurt dışına kaçırılan Yusuf, ailesini geçindirmek için köy köy dolaşan, tamir işleri yapan bir sanatkârdır. Buzdolabı, televizyon, elektrikli ev aletleri tamir eder. Bir gün, iş icabı bir köyün yakınından geçip bir başka köye giderken yol kenarında toplanmış insanlar görür. Renk renk........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play