We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

VEFA HER ŞEYDE

2 1 1
22.09.2021

Vefa, vefakâr sözcüklerini sık kullanırız ve sık duyarız. Vefa birçok kişinin hissettiği gibi benim için de çok anlamlı, insanlığı anlatan ulvi bir sözcüktür.

Vefa insanın insan olduğunu anlatan olgulardan birisidir diyeceğim, ama bu özelliği hayvanlarda da görüyoruz. Mesela sokakta bir kedi veya köpeğe bazen verdiğimiz yiyecek veya onu okşamak, onu bize bağlıyor. Yürüyüş yaparken bizimle yürüyorlar, kediler sevgi gösterisi yapıyor, hatta bazen arabamızın farlarını sanki tanıyor gibi araba ile evimize yanaştığımızda arabamıza doğru koşuyorlar. Hatta dışarıdaki tehlikelere karşı da bizi korumaya alabiliyorlar. İşte kedi veya köpeğin bu yaptıkları vefa değil de nedir? Onların bu davranışlarını her zaman hayranlıkla izlerken, vefa ne güzel bir özellik demeden geçemiyorum.

Vefa denince ne akla gelir? Minnettarlık, sevgi, sevgiyi sürdürme, dostluğu devam ettirmek, sözünde durmak, sadakat akla gelir. Arkadaşlıkta, dostlukta veya ikili ilişkilerde olmazsa olmaz bir duygu olmalıdır.

Günümüzde ne yazık ki bazı kısımlarda kayıp olan bir duygu olma yolunda. Ben sadece o insanlara kendileri için üzülürüm. Çünkü böyle güzel, değerli bir özelliğin kayıp olması, demek insanlar arasındaki çıkara dayalı olmayan bağların kopması demektir. Yani bir yerden çıkarım varsa tanırım, işimi bitirip sırtımı dönerim diye düşünen ve tavır sergileyen bu insanlara vahh.. vah.. demekten başka bir şey söylemek gelmiyor içimden.

Sözünün eri olmak, dostlarını hatırlamak, çıkarsız arayıp sormaktır vefa. Yaşanabilecek küçük olumsuzluk bile bütün iyilikleri silmek, unutmak insanlığa yakışmaz durum.

Hz. Mevlana’nın “Vefasızlara gitme, onlar birer yıkık köprüdür” sözü ne güzel anlatıyor, çok da anlamlıdır.

Bir nesil vefa bildi, vefalı olmayı görev bildi, kendisine yakışanı da vefa bilmektir diye niteledi.

Vefa duygusu çocuklukla birlikte başlar. Çocukta vefa duygusunun oluşup gelişmesi için evde herkesle ve her şeyle kurulan ilişkide vefa duygusu olmalıdır.

Sadece sevilen insana, eşyaya, varlığa saygı değil, sevilmeyen şeylere de saygı gösterilmelidir. Saygı göstermek demek, onu kabullenmek demek de değildir.

Bir insanı kendi adıma değerlendirirken zararı olmuş dahi olsa, eğer iyiliği varsa, ayrı hanelere bırakırım o iyilik........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play