We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ÜNİVERSİTE TERCİHİ ÖNEMLİ MEVZUU

1 0 0
19.07.2021

Merhaba Sevgili Günışığı Gazetesi okurları.

Bugün üniversite sınav sonuçları açıklandığında özellikle mühendislik tercihi yapacak olan öğrenci arkadaşlarıma seslenmek istiyorum.
Sevgili Gençler, çok yakın bir zamanda sınavdan aldığınız notlar belli olacak ve akabinde üniversite tercihi yapacaksınız.

Geri kalan hayatınızı şekillendirecek olan bu önemli yol ayrımında okullarınızın ve dershanelerinizin rehberlik servisleri, aileniz, çevreniz, internet gibi birçok yönlendiriciniz vardır eminim.

Ancak naçizane Türkiye üniversitelerinin özellikle mühendislik fakültelerinin çoğunu gören bilen biri olarak ben de sizlere yardımcı olmak isterim.
İlk etapta sınavdan yüksek puan alacak olan kişileri ele alalım.

Eğer sayısalda çok iyi bir puan almışsanız başta aileniz olmak üzere yukarıda saydığım birçok yönlendirici faktör size Tıp tercihi yapmanızı söyleyecektir.

Okulu bitirdiğinizde işsiz kalmayacağınız tek meslek gibi göründüğünden ve de toplumda doktorlara karşı belli bir saygı duyulduğundan bu yönlendirme nispeten doğrudur.

Ancak bu tercihi yaparken hayati öneme sahip soruları kendinize sormalısınız.

Mesela bedensel ve ruhsal olarak başta ihtisas dönemi olmak üzere mesleğin her aşamasında bu ağır mesleği yapabilecek kapasitede misiniz?

Birçok insanın........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play