We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP’nin Şemsettin Günaltay Taktiği

1 1 7
20.09.2021

Ord. Prof. Şemsettin Günaltay Türk İslam tarihi ve siyasi tarihi açısından çok önemli bir şahsiyettir.

İslam Ahlakının en ateşli savunucularından olan Günaltay aynı zamanda zamanın en önemli İslamcılarındandır.

Zulmetten Nura, Hurafattan Hakikata başta olmak üzere daha onlarca eserin sahibidir.

Hatta öyle ki Zulmetten Nura adlı eserine Mehmet Akif ön söz bile yazmıştır. Bu eseri İstiklal şairimizden büyük övgüler almıştır. Yine Necip Fazıl ve Nurettin Topçu gibi büyük yazarlar tarafından benimsenmiş ve onların övgüsüne layık görülmüş İslamcılığı ön planda olan bir yazar olarak bilinirdi.

Ord. Prof. Şemsettin Günaltay, dinde aydınlığı ve hurafelerden, taassuptan kurtulmuş saf ve temiz bir Müslümanlığın cemiyet hayatında yerleşmesini isterken, diğer yandan da, milletin artık cihadı ekbere başlaması yâni yeni hayatta daima yükselmek, tarihin bize tayin ettiği şerefli mevkii alabilmek için, bilimsel, sosyal, ekonomik ve teknik zaferi temin edecek vasıtaları bulması lüzumunu ve zaruretini ileri sürüyordu.

Kendileri hakkında bu kısa bilgilerden sonra gelelim asıl meramımıza

CHP’nin Atatürk’ten sonra tek parti dönemindeki uygulamaları, çoğunluğu Müslüman olan halk tarafından artık çekilmez bir hal almıştır.

Durum böyle iken maalesef söz konusu halk bu durumu bertaraf edecek bir faaliyette bulunamamıştır.

Sonuçta tek parti hegemonyası altında yapabilecekleri pek bişey yoktu.

Ancak bir taraftan da Demokrat Parti gibi bir alternatif yanı başlarında duruyor ve henüz yeni yeni yapılanma içerisinde oldukları için CHP’nin hegemonyasını yıkabilecek güçleri de yoktu.

CHP’nin söz konusu tutumundan kaynaklanan halkın içinde bulunduğu hoşnutsuz durum ve Demokrat Parti tehlikesi karşısında artık CHP’lilerin bir şeyler yapılması gerektiği kanısına varmaları uzun........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play