We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dijital Dünyanın Geleceği: Beacon Teknolojisi

1 1 0
11.07.2021

Geçtiğimiz aylarda açılışını yaptığımız Grafen Üretim fabrikası ile Türkiye’nin grafeni endüstriyel boyutta ürettiğini duyurması yeni bir döneme işaret ediyor. "Grafen veya başka kritik bir malzemeyi üretemiyorsanız o sahada ancak tüketici olursunuz” diyen uzmanlar, Türkiye’nin çok kritik bir hamle yaptığı görüşünde hem fikir.

1980’lerde bulunan fiber optik teknolojisi veya günümüzdeki nano teknoloji sanayii ve teknolojide çok şeyi değiştirdiyse grafen de benzer bir süreç başlatabilir. Eskiden ‘olmaz’ dediğimiz şeyleri bugün fiber optik ve nano teknoloji ile kolayca yaptığımızı hatırlıyor ve grafen konusunda da benzer bir dönüşümün bizi beklediğini anlıyoruz. Grafen denilen tek veya birkaç atom kalınlığında karbon plaka parçaları ile çok az enerjiye ihtiyaç duyan, çok hızlı çalışan elektronik devreler, algılama araçları yapabiliyoruz. Hastalık teşhisi, tahlil işlemlerinde de grafenin çığır açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz.” Bugün kolaylıkla uçak, araba veya elektronik cihaz tasarlayabilirsiniz ama üretimi kısıtlayan en önemli etken malzeme veya malzeme biliminin seviyesidir” diyen Kılıç, şöyle devam etti: “Grafen veya bir başka kritik malzemeyi kendiniz üretmiyor iseniz o sahada ancak tüketici ve izin verilen tasarımlarla ilgilenen biri olabilirsiniz. Daha ileri gitmenize izin vermezler. Bu tip stratejik ve kritik malzemelerin üretim teknikleri gizlidir. Tedarik yolu ile ihtiyaçlarımızı karşılayamayız.

İşte Grafen ile yeni bir döneme girdiğimiz bu günlerde dijital alanın Grafeni diyebileceğimiz bir teknoljiyle bu alanda da yeni bir boyutta yeni bir döneme geçiş yapmalıyız. Bunu Beacon teknolojisiyle başarabiliriz.

Bu yazımda sokakta yürürken önünden geçtiğimiz mağazanın mesajını almamızı sağlayan Beacon teknolojisini ele alacağım. Aslında çok basit bir olay; Beacon olarak adlandırılan sadece 6 yıllık bir geçmişe sahip olan bu teknoloji farklı deneyimleri hepimize yaşatıyor.

Peki, nedir bu Beacon teknolojisi? Kısaca, Beacon cihazları küçük, kablosuz, diğer akıllı cihazlara sinyaller gönderebilmek için düşük enerjili Bluetooth dalgalarını kullanan taşıyıcı cihazlardır. Bu cihazlar akıllı cihazlara bağlanır ve bilgiyi konum bazlı arama yaparak daha doğru ve daha kolay olarak üst sistemlere iletir. Yani, temelde Beacon Bluetooth kullanarak konum bilgisi sağlayan teknolojidir.

Daha detaylı nasıl çalıştığını anlatacak olursak, Beaconlar aslında Wi-Fi dağıtıcısı kadar küçük bilgisayarlardır. Kapalı konumlandırma sistemlerinin bir parçası olduğu için, insanları tespit etmek için yakınlık teknolojisini kullanır ve kişisel deneyimlerin bilgisini sunmak için bazı eylemleri tetikler. Mesela, Beacon kurulu olan bir yerde yürürken, işletmelerin mobil cihazlarına kodlanmış bir bildirim gönderir ve bildirim sadece iBeacon, Eddystone gibi kapalı mekan navigasyon uygulamaları sayesinde görülür ve Beacon cihazları bu uygulamalardan aldığı komutla sinyalleri mesaj olarak tekrar dağıtır. Sonrasında kullanıcılar yani bizler, IoT uygulamaları için geliştirilmiş olan güç tasarruflu BLE(Bluetooth........

© Günışığı Gazetesi


Get it on Google Play