90-talet må ha varit deppigt – men en sak var bättre
Det är tio år sedan fotografen Lars Tunbjörk gick bort. Under hösten har minnet av honom högtidlighållits på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm. I samband med återutgivningen av hans genombrott, fotoboken ”Landet utom sig”, visas nu bilderna i en särskild utställning och får dessutom kropp i en stor dansteaterföreställning i regi av Anna Vnuk.
Ingen som har sett Tunbjörks bilder glömmer dem – såpass säregna är de. De föreställer ofta människor och ögonblick, uppfiskade ur masskonsumtionens köplador, allmänningar och kulturföreteelser. Sådant som för några år sedan kunde avfärdas som Svenneland.
Mycket riktigt har ”Landet utom sig” emellanåt anklagats för att ge uttryck för både klass- och människoförakt. Men om man som jag, likt Tunbjörk, vuxit upp i Borås är man möjligen mer försonligt inställd. Exakt så där såg ju tillvaron ut i skuggan av Knalleland, Hobbex och Ellos på 1990-talet. Radhusområden och extrapris på fläskfilé, rutschkanor med Kalles kaviar-logga och solstolar med miniparasoll. De allestädes närvarande fyndlådorna. Varför skulle man skämmas för det?
Likväl är det något med tiden. Såhär över trettio år senare, på andra sidan 90-talets finanskris och........





















Toi Staff
Sabine Sterk
Gideon Levy
Mark Travers Ph.d
Waka Ikeda
Tarik Cyril Amar
Grant Arthur Gochin