We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ne olacak bu enflasyon, ne olacak bu hayat pahalılığı?

41 105 3
03.05.2022

Ne olacak bu enflasyon, ne olacak bu hayat pahalılığı?

Doğrudan vurgulayarak başlayalım: Eğer aylık enflasyon oranı Nisan’dan itibaren yüzde 5 oranında gerçekleşirse, Ekim ayında Türkiye 3 haneli enflasyon oranı ile buluşuyor.

Aynı oranda devam ederse de Kasım ayında yüzde 106’ya ulaşan bir oranla gerçeği yüzümüze vuruyor…

Eğer bu oran yılın geriye kalan kısmında aylık yüzde 4 oranı çevresinde gerçekleşirse Ekim ve Kasım ayında enflasyon oranımız yüzde 90’ı bulacak ve Aralık ayında karar vericilerimizin de belirttiği gibi bu azalmaya başlayacak (Grafikler).

İyi de, her iki duruma da hayat pahalılığı yine inanılmaz boyutlarda devam edecek. Sonuçta halk fakirleşecek ve ekonomik krizden çıkmanın neredeyse kısa dönemde tek yolu olan rafları boşaltacak tüketim harcamaları sadece karın doyurmaya dayalı bir davranış sergileyecek. Bu gösterge sadece enflasyon ya da fiyat verilerine bağlı bir veriye dayanarak belirtilmiş bir gerçek değil.

Sağlaması da var ortada… İşgücü verileri.

Birazdan döneceğiz buna.

Son günlerde karar vericilerin ekonomi hakkında konuşacak fazla bir alanı kalmadığından söze “Sosyal devlet anlayışını bu ülkeye kazandırmış bir iktidar olarak tabii ki sıkıntısı olan vatandaşlarımızın sıkıntısını gidermek için elimizden gelen ne varsa bunu yapmak için gayret gösteriyoruz. Bunu lafla değil icraatla........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play