We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kira ve ücret

28 88 1
07.06.2022

Yakın tarihimizin sanırım hiçbir döneminde şu anki durumdan daha kötü bir barınma sorunun yaşandığı bir dönem olmadı.

Olmadı diyoruz ama gelinen durumu bile aratacak bir gelecek bizi bekliyor maalesef. Günümüzde, özellikle büyük şehirlerde artık ortalama bir ailenin yine ortalama koşullarda yaşayacağı bir evin kirası yaklaşık 10 bin lira civarındadır.

Peki, ev fiyatları?

Bu konuda genel tanımın tamamen değiştiği bir dönemi yaşıyoruz. 3-4 kişilik bir çekirdek ailede bu günden sonra kaç kişi çalışırsa çalışsın, ülkemizde bir ev sahibi olma hayali tamamen ortadan kalkmıştır. Diğer bir ifadeyle ücretler genel seviyesi artık mal edinimi için çok gerilerde kalmıştır.

Reel alım gücü son bir yıldan bu yana bizi yönetenlerin de açıkça gördüğü üzere inanılmaz derecede düşmüş, sofralarımızda et ve balıkla beraber salata ve meyve tabakları da yok olmaya başlamıştır.

Ortalama bir aile artık temel gereksinim için aile bütçesi üzerinde adeta bir tez yazmakta ve günlük hayat bu kapsamda ilerlemektedir.

Bazı toplantılar için AB ülkelerinin birkaçında bulundum geçtiğimiz hafta. Doğal olarak sokakların nabzını da inceleme olanağı buldum. Bir küresel enflasyon dalgasının hafif yansımalarından başka insanların günlük........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play