We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asgari ücret ve buğday

8 22 1
05.07.2022

Eriyen asgari ücrete yıllar sonra ilk defa yıl arasında enflasyon ayarlaması yapıldı…

Yapıldı ama 2022 yılına ait ilk altı ayın enflasyon oranı açıklanmadan önce.

Gerçi kanunen asgari ücret yılda bir düzenlemeye tabi ama yine de yaşam koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda ayarlamanın yılın ilk yarısındaki enflasyona göre yapılması gerekirken maalesef yine karar vericilerin iki dudağının belirlediği bir şekille gerçekleşti.

Asgari ücretin klasik karşılaştırma ile kaç simit ve çaya ya da çeyrek altına denk geldiğine değinmeyeceğiz bu yazımızda… Tersine asgari ücretin artık Türkiye ekonomisinde tartışılan hemen hemen tek ücret seviyesi olmasının ne demek olduğu ve bunun da tarım gelirleriyle ilgisine vurgu yapacağız.

Dikkat ederseniz yatıp kalkıp enflasyonda eriyen asgari ücretin ne olması gerektiğini tartışıyoruz. Bununla da kalmayıp ona ek bir artış yaparken milli duygularımız kabarıyor ve bayrağımızın gölgesinde yine gölge bir karar verici ekiple asgari ücreti açıklama töreni yapıyoruz.

Hem de “az sonra” yaklaşımıyla…

Nasıl mı?

Şöyle…

Önce asgari ücretin yeni seviyesinin bugün şu toplantıda açıklanacağı haberi pompalanıyor. O toplantının zamanı geliyor, canlı yayınlar başlıyor, söylemler........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play