We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni asgari ücret kimseyi memnun etmedi!

17 3 0
08.07.2022

Asgari ücret net 5.500 TL olarak açıklandı. Ne işçi ne de işveren memnun! Çünkü fiyatların yüzde iki yüz, üç yüz arttığı ve bir türlü de hızının kesilmediği bir ekonomik yapıda asgari ücret 10 bin de olsa kimseyi memnun etmez. Çünkü fiyatlarda istikrar yok. O zaman rakamlar sadece politik malzeme olmanın ötesine geçemiyor. İktidarın fiyatını tespit ettiği petrol, doğal gaz ve elektrik gibi temel enerji girdilerinin dışardan ithal edilmesi, bunların üzerine bindirilen yüksek oranlı vergiler ürün maliyetlerinin yükselmesinin temel nedeni olmaktadır. İktidar, ‘’Faiz sebep enflasyon sonuç’’ fantezisiyle, nedeni olduğu ekonomik yıkımın faturasını birkaç markete, tüccara veya esnafa kesmeye çalışmaktadır.

Tabi ki memnun değildirler. Asgari ücret bu yılın başında net 4.253,40 TL olarak açıklandı ve uygulandı. Ocak Ayından bu yana fiyatların birçok üründe iki, üç kat artması, asgari ücretliyi de çok olumsuz etkilemeye başladı. İşçi ve emekçi kesim ile muhalefetin konuyu etkin bir şekilde gündemde tutması, piyasalarda durgunluğun baş gösterme ihtimali gibi nedenlerden dolayı Asgari Ücret Komisyonu toplandı ve yeni asgari ücret net olarak 5.500 TL olarak yeniden tespit edildi.

Yeni asgari ücret zammı ile işçilerin ücretlerinde yalnızca 1.247 lira artış getirildi. Asgari ücretteki aratış oranı ise yüzde 29 olarak gerçekleşti.

Devlet asgari ücretten yılbaşından bu yana gelir vergisi ve damga vergisi almıyor.

Fiyat artışlarının astronomik arttığı şu........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play