We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vergi otomobil fiyatının dört katından fazla

14 0 18
28.03.2022

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de Ocak 2022 itibariyle taşıt sayısı 25 milyon 300 bin adettir. Bu taşıt sayısının yüzde 54,3’ü otomobil, yüzde 16,3 ise kamyonettir. Bu iki taşıt gurubu ağırlıklı olarak hafif yük ve binek aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Aşağı yukarı 3.5 kişiye bir taşıt düşmektedir. Yine TÜİK verilerine göre, Türkiye'deki hane sayısı 19 milyon 481 bin 678 olup, hane başına düşen binek araç sayısı hane halkı sayısına yakın olduğu görülmektedir. Taşıtların allımı, kullanılması ve elden çıkarılması sırsında ödenen vergilerin vergi gelirleri içinde payı büyüktür.

Otomobil günümüzde artık bir lüks değil, temel bir ihtiyaçtır. Nüfusun büyük bir kısmının şehirlerde yaşaması, iş ve işlemlerini daha hızlı ve zamanında yapmalarında ulaşım önemi büyüktür.

Ancak, otomobillerin üzerindeki vergi yükü edinimini giderek edinimini zorlaştıracağa benzemektedir. Binek otomobillerin alımından, kullanımına kadar imalatçının, ithalatçının, ödediği gümrük vergisi (GV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) vergileri Hazine’nin önemli gelir kalemlerindedir. Ayrıca, kullanım sırasında ödenen yakıt, tamir bakım, yedek parça, trafik ve kasko ve benzeri girdileri ile de gelir ve gider olma özelliği gibi kurumlar ve katma değer vergisi bakımından da Hazineye........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play