We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kapatılan CHP'nin kuruluş yıldönümü Zincirbozan'da nasıl kutlandı?

7 2 0
09.09.2019

12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında 1983 yılında genel seçimler öncesinde Kenan Evren Cuntası, Atatürk’ün Partisi Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere diğer tüm siyasi partileri kapatmıştı.

12 Eylül Cuntası, yapılacak seçimlerde etkili olmamaları için; zaten siyasi yasaklı bulunan Adalet Partisi (AP)’den Süleyman Demirel başta olmak üzere, Hüsamettin Cindoruk, Mehmet Gölhan, Ali Naili Erdem, Ekrem Ceyhun, Saadettin Bilgiç, Nahit Menteşe, Yiğit Köker, İhsan Sabri Çağlayangil’i; CHP’den Sırrı Atalay, Metin Tüzün, Celal Doğan, Deniz Baykal, Ferhat Aslantaş, Süleyman Genç ve Yüksel Çakmur’u Çanakkale Zincirbozan askeri tesislerinde sürgüne göndermişti.

96’ncı kuruluş yıldönümünü kutladığımız bu gün 36 yıl önce yaşanan bir hazin olaya götürmek istiyorum.

Olay şu: 9 Eylül 1983 günü Zincirbozan’da sürgünde yani hakim kararı olmaksızın bir askeri kampta tutulan CHP’liler kapatılmış Parti’lerinin 60’ncı kuruluş gününü kutluyorlar.

Olayı O zaman Zincirbozan askeri kampında tutsak olan ve geçen yıl 25 Temmuz’da yitirdiğimiz 15 ve 16 ncı dönem CHP İstanbul Milletvekili ve Gurup Başkan Vekil’liği yapan Rahmetli Metin Tüzün’ün anlatımı ile aktaralım:

‘’8 eylül perşembe günü Sırrı Atalay, ben (Metin Tüzün) ve Süleyman Genç yürüyerek konuşuyoruz. Yarın 9 Eylül. CHP’nin kuruluşunun 60’ncı yıldönümü. 9 Eylül’ü Zincirbozan’da da olsa kutlamaya karar verdik. CHP’li arkadaşlara düşüncemizi açtık, hepsi sevindiler ve heyecanlandılar.

CHP’nin kuruluşunu kutluyoruz. 9 Eylül günü gündelik yaşantımızdan değişiklik olsun. Örneğin........

© Gerçek Gündem