We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kamu görevlileri enflasyona venildi...

2 0 0
12.07.2019

Sabri Arpaç

Büyük zamların seçim sonrasına bırakılması ile maaş ve aylıklarına yüksek zam bekleyen memur ve emekliler hayal kırıklığı uğradı. Seçimden hemen sonra elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere, tütüne alkolü ve alkolsüz ürünlere zam yapıldı. Zam oranları yüzde 15-20 arasında değişmesine rağmen bu oranlar açıklanan enflasyon oranına etki ettirilmedi. Buna göre Haziran ayı itibariyle yıllık enflasyon yüzde 15.72, aylık enflasyon oranı ise sadece yüzde 0.03 çok düşük olarak açıklanınca memur ve memur emeklilerinin zam oranı da düşük olarak açıklandı.

Enflasyona endekslenen ancak üzerinde her türlü Ali-Cengiz Oyunu oynanan enflasyon rakamı oranı düşük gösterilince iktidarın enflasyon ile halkın enflasyonu farklılığı çarşı pazarda feryatlara neden oldu. Yazılı, görsel ve sosyal medya da bu feryatlarla inlerken milli damat hala ‘’tek haneli enflasyondan’’ bahsediyor.

Devlet’ten 3 milyon 500 bin kamu çalışanı ve 12 milyon 500 bin emekli maaş alıyor. Devlet memur ve emeklilere enflasyon oranına bağlı olarak ücret tespit ediyor. Devlet ayrıca büyük kısmı Suriye’li olmak üzere 4 milyon yabancıya da bakıyor. Bu nedenle bütçe açık veriyor her zaman olduğu gibi faturayı emekçiler ödüyor.

Bu nedenle memur maaş zammı yüzde 6, emeklinin maaş zammı ise yüzde 5 olarak tespit edildi.

Ayrıca, Hükümet tarafından 200 bin kamu işçisine de maaş ödüyor. Hükümet işçilere 2019'un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 4 zam teklif etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise, "Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 teklif ediyorlar. Bu teklifin kabul edilebilir bir tarafı yok" dedi.

Enflasyonundan doğrudan olumsuz etkilenen halk kesimini oluşturan işçi, memur ve emekli uygulanan baskı ve sindirme nedeniyle sessizliğini sürdürmektedir. İşin ilginci bunların sendikaları da sessizliğini sürdürüyor. Her yasal eylemi kanunsuz, terör eylem olarak gören güvenlik........

© Gerçek Gündem