We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İklim değişikliğine ne kadar hazırız?

2 0 0
13.10.2021

Türkiye’nin uzmanları ile katıldığı Avrupa İklim Vakfı tarafından yayınlanan 2021 İklim Değişikliği Raporu yayınlandı. Rapora göre; gezegenimiz Dünya’nın kalıcı olarak, kuraklık, yangın ve sel felaketleri ile geriye döndürülmeyecek risklerle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Tarım konusunda araştırma, yazı ve kitaplar yayınlayan Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın önemli uyarı ve tespitlerini her zaman izlerim.

9 Ağustos tarihli Dünya Gazetesinde yayınlanan yazısında; İklim Değişikliği 2021 Raporunu yorumluyor. Raporda; ‘’iklim değişikliğinde geri dönülemez riskler olduğunu’’ açıklanıyor. ‘’Dünyada 195 hükümetin desteklediği bu rapor; insanlığın, tartışmasız olarak küresel ısınmaya neden olduğu ve gezegenin durumunu kalıcı olarak aşağıya çektiği’’ belirtiliyor.

Değerlendirme Raporu kapsamında faaliyet yürüten 1’nci Çalışma Grubu (WGI) tarafından hazırlanan çalışma; 234 bilim insanı ve 195 hükümet tarafından onaylandı.

Çalışma, iklim bilimindeki en güncel veri ve analizleri bir araya getiren Hükûmetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC yani Intergovernmental Panel on Climate Change) tarafından 2014 yılında yayınlanan 5’nci değerlendirme raporu yani AR5, Birleşmiş Milletler’in iki örgütü Dünya Meteoroloji Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 1988 yılında insan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliğinin risklerini değerlendirmek üzere kuruldu.

Hükûmetler Arası İklim Değişikliği Paneli eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore ile birlikte 2007 Nobel Barış Ödülü'nü aldı.

Raporda iklim değişikliğinin yaratacağı doğa olayları tek tek incelenmiş ve doğuracağı sonuçları ele alınmıştır. Buna göre;

- Bilim insanlarının, gezegenin insan faaliyetleri sebebiyle ısındığına dair şüphesi bulunmadığı,

- İnsan faaliyetleri sonucunda, gezegenin ikliminde hızlı ve büyük ölçekli değişiklikler meydana geldiği,

- Bu etkilerin bazılarının........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play