We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gezi olaylarında camide içki içildi mi?

10 1 2
23.06.2022

Gezi Olayları tarihimizin önemli olaylarından biri olarak şimdiden tarihe geçti. İstanbul 6’nci İdare Mahkemesi ve 2’Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Kararı’na göre koruma kapsamında olmasına karşın, İktidar Topçu Kışlası ve Taksimi Yayalaştırma Projesi yapacağım bahanesi ile Gezi Parkı’nda ağaçları kesmeye başladı. Amacı oraya bir AVM yapımı olduğu anlaşılınca ağaç kesmeye karşı spontane bir çevre ve doğa eylemine dönüştü. Ve iktidarı sallamaya başladı. Bu tarihi barışçı direnişin akılda kalan en önemli olayı ‘’camide içki içildi mi, içilmedi mi?’’ olayıdır. Aynı zamanda yakın akrabamız olan ve olay tarihindeki Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii Müezzini Sevgili Fuat Yıldırım ile Ülkenin o zamanki kudretli Başbakanı, halen de Cumhurbaşkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı bir kader çizgisinde buluşturdu!

Konuyu en iyi anlatan kişi eski AKP milletvekili ve aynı zamanda AKP medyasının yayın organı olan Yeni Şafak Gazetesi yazarı Sayın Süleyman Gündüz’dür. Gündüz 9 Haziran 2013 günü yazdığı yazıda olayı şöyle anlatıyor:

“…Salı günü haberleri okuyunca camiye uğrayıp gerçeği öğrenmek istedim. Bunun üzerine Çarşamba günü Dolmabahçe Bezm-i âlem Valide Sultan Camii"ne gittim.

Camiye vardığımda dışarıda korumalar vardı. İçeriye girdim, Caminin içinde Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış yetkililerden bilgi alıyordu. Ben de yanlarına yaklaştım ve dinlemeye başladım. Cami müezzini Fuat Yıldırım olayları yeniden yaşar gibi anlattı. Ayrıca tümünün görsel kayıtlarını yapmış.

Cumartesi ve Pazar akşamı Dolmabahçe’de biriken göstericilere polis müdahale edince bir grup camiye sığınmak zorunda kalmış. İlk gün yeterli bir zaman bulunduğu için ayakkabıları çıkartarak camiye girmişler. İkinci gün müdahalenin şiddet dozu arttığı için göstericiler can havliyle ayakkabılarını çıkartmadan cami kapısının........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play