We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz indirimi ekonomideki kötüye gidişi durdurur mu?

2 0 0
28.07.2019

Merkez Bankası başkanı değiştirildi. Yeni Başkana ve ekibi faizleri 425 baz puan indirdi. Finans uzmanları ve ekonomistlerin yaygın görüşü faiz indiriminin ekonominin düzelmesine yetmeyeceği, hatta giderek bozacağı yönünde. Uzmanlara rağmen, Sayın Cumhurbaşkanı aksi düşüncededir! Her yanlış adım gibi bu yanlışın da sonuçları yoksul halkı etkileyecek. Bu yazımızda bazı ekonomik ve finans terimlerine açıklık getirerek faiz indirimini değerlendireceğim.

Gazetede, radyoda, televizyon ve sosyal medyada her kesin ağzında Merkez Bankası’nın faizi yüzde 425 baz puan indirmesi.

İyi de Baz Puan yani (Basis Point) nedir? Baz puan finansal bir terim. Faiz oranlarındaki değişimi ifade eden bir ölçüm birimi. (0,0001) olarak ifade edilir. Virgülden sonraki dördüncü haneye karşılık geliyor.

Merkez Bankası 24 olan faiz oranını yüzde 19.75’e indirdiğinde yüzde 4.25 puan yani 425 baz puan indirmiş olmaktadır. Finansçılar herkes anlamasın diye işi karmaşık hale getiriyorlar. Daha basiti yüzde 24’ten yüzde 4.25 düşersek yüzde 19.75 faiz oranını bulmuş oluruz. Yani Merkez Bankası’nın politik faiz oranın yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmesi gibi.

Faizi, belli bir zaman dilimi içinde paranın kullanma fiyatı olarak tanımlayabiliriz. Politika faizi ise Merkez Bankaları tarafından belirlenen, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

Merkez Bankaları bu........

© Gerçek Gündem