We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demir çelik ürünlerine yüzde 4 KDV tevkifatı geldi

31 2 3
07.05.2022

Demir-çelik ürünlerinin tesliminde katma değer vergisi tevkifatı yani kesintisi uygulamasına 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren başlandı. Gelir İdaresi’nin yeni Tebliği ile tevkifat oranı 4/10 oranında uygulanacak. Demir-çelik ürünü satan mükellef düzenlediği faturada hesapladığı katma değer vergisinin düzenleyeceği faturada yüzde % 4’nü ve % 6’sını ayrı ayrı gösterecektir. Ürün bedeli ile birlikte mal sattığı müşterisinden katma değer vergisinin % 6’sını nakden ya da hesaben alacak, %4’ ise ürün alan müşterisi tarafından 2’nolu Katma Değer Vergisi Beyannamesi ile beyan edilecektir.

Demir-çelik tevkifat kapsamına;

- Cevherden, hurda veya diğer hammaddelerden üretilen demirçelik ve alaşımlarından mamul her türlü uzun yani çubuk, inşaat demiri, profil, kangal demir, filmaşin, tel, halat, hasır, boru, lama vb,

- Yassı yanı; levha, sıcak haddelenmiş yassı ürünler, soğuk haddelenmiş yassı ürünler ve kaplanmış yassı ürünler vb.

Demir-çelik ve alaşımı ürünler girmektedir. Demir-çelik ve alaşımlarından mamul, yukarıda belirtilen ürünlerine teslimi 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 4/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.

Demir-çelik ve alaşımlarındanya yani; kapı, kapı kolu, köşebent, vida, somun, vida soketi, dübel, kilit, çivi, flanş, maşon, dirsek, kanca, menteşe, yay, bilya, rulman, zincir ve benzeri teslimlerinde ise tevkifat uygulanmayacaktır.

Demir- çelik ürünlerinden teslimleri vergiye tabi olmayan ürünler ise;

- İthalatçılar tarafından yapılan teslimler,

- Münhasıran yani özellikle cevherden üretilenlerinin üreticiler tarafından ilk teslimlerinde,

Tevkifat uygulanmayacaktır.

Bu safhalardan sonraki el........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play