We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

4 yerden maaş alan Hamza Yerlikaya vergisini ödedi mi?

1 0 351
14.08.2021

Son günlerde en çok tartışılan konu birden fazla yerden maaş alan Akp’lisiyasetçı ve bürokratlar kamuoyunda bir yıldır kimseden ses yok! Bu yazımda konunun vergi boyutu üzerinde duracağım! Bu maaşları alıyorlar da Kanuna göre vergilerini ödüyorlar mı? Çünkü birden fazla yerden ücret alanların gelir vergisi beyannamesi verip fark vergilerini ödemeleri gerekir.

ESKİDEN BÖYE MİYDİ?

Hayır. Bir şekilde çeşitli adlarla kamuda ya da özel kesimde ücret alan bazı üniversite hocaları, önemli görevlerde bulunan ihtisas sahibi bürokratlar ve eski siyasiler, bilgi ve tecrübelerinden tahkim, bilirkişilik, danışmanlık, yönetim kurulu üyelikleri ve benzeri görevleri nedeniyle birden fazla yerden ücret alanlar vergilerini kuruşuna kadar öderlerdi.

Bu ücret gelirlerini elde edenler beyan dönemlerinde nasıl duyarlı davrandıklarını ve vergilerini ödemek için vergi dairelerine koştukları bilinmektedir. İlginç olan bu duyarlılığı gösterenlerin siyasi görüş veya şu ya da bu partiye mensup olup olmamalarının da önemi yoktu. İlerlemiş yaşlarına rağmen vergilerini ödemek, sorumluluktan kurtulmak için nasıl çabaladıklarını ve duyarlı davrandıklarını yakinen bilen biriyim.

4, 5 YERDEN MAAŞ ALAN ŞİMDİKİLER NE YAPIYOR?

Şimdi gelelim 4,5 yerde ücret alanlara! Bu ücretleri alanlarda bir ses seda yok! Pişkinliklerini susarak gösteriyorlar. Ne bir pişmanlık duyan var ne de aldıkları bu ballı ücretlerden vazgeçen! Genel olarak iktidardan beslenen bu zevatların beyanname vererek, birden fazla yerden aldıkları ücretlerini vergi dairelerine beyan ederek vergilerini ödediklerine şahit olamadık!

Atandıkları görevlerle ilgili hiçbir eğitimi, uzmanlık alanı olmayan sadece iktidara yakın olmanın semeresini devşiren bu zatlara vergi idaresinin sessiz kalacağını zannetmiyoruz. Çünkü en iyi bilişim alt yapısına sahip olan idarenin bu şekilde birden fazla yerden ücret alanları beyana otomatik olarak davet edecekleri sistem gereğidir.

Yeniçağ Gazetesi’nde yayınlanan habere göre; Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na atanan Hamza Yerlikaya, bakan yardımcısı maaşı, Cumhurbaşkanı başdanışmanı maaşı ve sporcu şeref aylığı maaşı yanında böylelikle 4’üncü maaşını........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play