We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

250 bin dolara Türk vatandaşlığı

14 0 1
16.05.2022

Para gelsin de nereden gelirse gelsin! Çünkü Dolara ihtiyacımız var! Türk Vatandaşlığı haraç mezat! Mültecisi, kaçakçısı, ajanı kim olursa olsun veriyor 250 Bin Amerika Doları veya eşiti parayı alıyor bir mütevazi evi. Al sana vatandaşlık. Önceleri böyle değildi. Taşınmazlar yabancılara satılsaydı bile vatandaşlık verilmezdi. Gelinen noktaya bakalım.

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin Türkiye’de taşınmaz ya da sınırlı ayni hak edinmesine ilişkin düzenleme Tapu Kanunu 35’nci maddesinde 18 Mayıs 2012 tarih ve 28296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6302 sayılı Kanunun 1’inci maddesi yapıldı.

Paralel düzenleme 12.01.2017 tarihinde, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te de değişiklik yapılarak Ülkemizden taşınmaz satın alan yabancı gerçek kişiler için istisnai olarak Türk Vatandaşlığının kazanılabilmesinin yolu açılmıştır. Yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinimi konusuyla ilgili olarak ortaya çıkan belirsizlikler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından çıkartılan genelge, açıklama ve özelgelerle çözülmeye çalışılmaktadır.

3 milyonla başlayıp 8 milyona yani nüfusumuzun yüzde 10’u kadarını ifade edilen, göçmen mi, sığınmacı mı, istilacı mı olduğu belli olmayan kimisi yalılarda, kimisi ise sokaklarda yatan dilenen ve kimisi ise bizden çok daha haklara sahip ayrıcalıklı yabancılar! İşte bu düzenlemelerle yaşadığımız yabancı istilasının resmi adımları da atılmış oldu. Sokakları, varoşları dolduran yabancılar bu kapsamda değil. Bu düzenlemeler talancı Arap şeyhleri ve zengin diğer ülke vatandaşları için yapıldı.

"Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası 13 Mayıs 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayınlandı. Yayınlanmasına yayınlandı ama 1 ay sonra yürürlüğe girecek! Yani bir daha 250 bin Dolar ile alımlara devam edilebilecek!

Karara göre, Türk Vatandaşlığı için alınması gereken konut fiyatı 250 bin Amerikan Dolardan 400 bin dolara yükseltiliyor. Ama 1 ay sonra yürürlüğe gireceği için bu süre zarfında daha hızlı bir taşınmaz alım satımı da teşvik edilmiş olacaktır. Yani 13 Haziran 2022 tarihine kadar yabancılar vatandaş olmak için 250 bin dolar veya eşiti para ile taşınmaz........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play