We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ütopyalar Güzeldir…

3 0 0
25.05.2020

Biz nasıl bir Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyoruz? Tuhaf bir soru oldu, kabul! Onca gün evde kapalı kaldıktan sonra sanki ilk defa görüyormuş gibi etrafa dikkatli dikkatli bakıyorum galiba. Elimde değil, gözüm her şeye takılıyor.

Mesela şu dört bir yanımızı sarmış, yollarda bizi gözleyen Mobese kameralarına… Teknoloji sayesinde hayatın hem daha güvenli olması adına böylesi gözlenmesinin aynı zamanda gözetlenme toplumu yarattığı kısmına hiç girmeyeyim şimdi. Uzun ve derin bir mesele zira. Ama daha basitten gidersek; dünyanın medeni tüm ülkelerinde var o kameralar artık. Yalnız bizimle aralarında bir farkla birlikte varlar. Oralarda siyasiler, yani icranın başındakiler hiç değilse yurttaşına değer verip yollarını yapmadan önce “maymun” gözetlemek için o mobese kameraları ile her tarafı kuşatmıyorlar.

Kaynaklar mı yetersiz? Peki, o mobese kameralarıyla tespit edilerek kesilen cezaları bari bozuk ve üzerinde eşek gitmeyen yolların yapımına kullansaydınız keşke demek geliyor içimden. Önce insan hayatına değer vereydiniz bunları yapardınız…AB üyeliğine tüm kalbimizle talibiz. Peki, yol kenarlarında yığılmış çöpler ve hayvan cesetleri de AB’ye girerken bizimle birlikte gelecek mi acaba?

Mayıs ortasında, yazın en sıcak zamanlarını aratmayan bir güneş tepemizdeyken hepimizin aklında elektrik faturaları var. Malum, ne öyle güçlü bir akarsuyumuz var ne de üzerinde bir baraj. Elektrik petrolle çalışan santrallarla üretilir bizim buralarda. Dünyada petrol bu kadar ucuzlarken elektrik halen hepimizin cüzdanını çarpar. Peki siz hiç, “Güneşin böylesine tanrı vergisi bol olduğu bir ülkede ödenen elektrik paraları halkın sırtında kamburdur” diyen bir siyasi lidere rastladınız mı? Herhangi bir seçim döneminde bol keseden atılan vaatleri arasında güneş enerjiyle ilgili herhangi bir projesi olduğunu söyleyene rastladınız mı?

Bizim buralarda fuzulidir böyle şeyler. Siyasilerin üretime dönük somut adımlar atmasını ve üretene teşvikler vermesini beklemek beyhudedir, hepimiz gibi onlar da işin şov kısmına her daim hazırlar.

Bunca gün evimize çekilip kaldık. Kendimizle, ailemizle baş başa. Tamamen kendi........

© Gerçek Gündem