We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nobel Ödüllü Kıbrıslı: Christopher Pissarides

2 0 0
29.06.2020

Bildiğim kadarıyla bugüne dek üç Kıbrıslı Türk Nobel’e aday gösterildi. İlki, Uzay Şairi namıyla da tanınan Osman Türkay’dı, 1988 ve 1990 yıllarında iki kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne talipler listesine adını yazdırmıştı. Ama Türkay’ın biraz Akdeniz, biraz uzay, mistik bir evrensel kardeşlik temalarıyla bezeli şiirleri ödüle ulaşamadı.

Diğer iki Kıbrıslı Türk'ün adı Nobel Barış Ödülü için telaffuz edildi. Etnik kavgaların sebeplerini insan doğasından, zihninden hareketle inceleyen psikiyatr Prof. Vamık Volkan dünya barışına yaptığı katkılardan dolayı 2005 ve 2006’da üst üste iki kez adaylar listesinde yer aldı. Ve son olarak 2019’da kayıplar konusunda yıllardır azimli bir mücadele sürdüren Sevgül Uludağ’ın adı “Nobel Barış Ödülü’ne aday Kıbrıslı Türk gazeteci” başlıklarıyla gazete sayfalarındaydı.

Sonunda bu üç Kıbrıslı Türk de ödüle ulaşamadı. 2019’da Nobel Barış Ödülü Kıbrıs’a gelmedi, onun yerine ülkesinin Eritre ile olan sınır çatışmalarını çözüme kavuşturan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye gitti.

1901 yılından bu yana dağıtılan Nobel ödüllerinden biri bizim bu küçük adamıza bir kez uğradı. Kıbrıslı Rum Christopher Pissarides, Peter Diamond ve Dale T. Mortensen ile birlikte yaptığı işsizlik konusundaki çalışmalarından ötürü 2010 yılı Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görüldü.

1948’de Lefkoşa’da doğmuştu Pissarides. İlkokula başladığında EOKA, İngiliz sömürge yönetimine karşı mücadeleye başlamıştı. 1964’te liseden mezun olduğunda, çatışmalar ada üzerindeki iki toplum arasındaydı artık. Birçok Kıbrıslı genç gibi üniversite eğitimi için ülke dışına gitmeyi kafaya koymuştu Pissarides. 1967 – 1971 yıllarını İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi alarak geçirdi. 1973’te Kıbrıs’a döndüğünde çalkantı, huzursuzluk ve belirsizlik ipuçlarını veriyordu ülkesinde. Adaya döneli daha bir yıl bile olmamışken 14 Temmuz 1974 günü darbeye saatler kala Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’ndan kalkan son sivil uçağa........

© Gerçek Gündem