We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Niçin kilo veremiyoruz?

1 0 0
26.08.2021

Pandemide evde oturmak ve hareketsiz yaşam hepimizin sağlığını bozdu ve kilo almamıza yol açtı. Yaptığımız diyetlerin işe yaramadığını, bir türlü kilo veremediğimizi gördük. “Her gün yürüyorum, spor yapıyorum, ama yine de kilo veremiyorum.” diyorsanız lütfen aşağıda yazılanlardan bir ya da daha fazlasının sizin durumunuza uyup uymadığına bakın derim.

Kilo vermeye karar verdiğinizde, başlangıç kilonuzu bilmeniz çok önemlidir. Örneğin; 90 kilo iseniz, diyet ve egzersiz yoluyla ağırlığınızın sadece ’nu yani 9 kilo verirsiniz. Daha fazlası için vücudunuz direnç gösterir.

Genç yetişkinler basit egzersiz ve diyet yoluyla vücut ağırlıklarının ’ye kadarını kaybedebildikleri halde, menopoz sonrası kadınlar ancak %5 ila 7’sini kaybedebilir.

Erkekler kadınlardan daha hızlı kilo kaybeder. Ancak zaman geçtikçe bu aradaki fark önemsiz hale gelir.

Erkeklerin yüzde 10 kilo kaybetmesi iki üç ay sürebilirken, kadınların kilo kaybetmesi beş ila altı ayı bulabilmektedir.

Eğer gerçek kilonuzu bilemezsiniz onu kontrol etme şansınız yoktur. Yani ölçmediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz. Bu nedenle kilonuzu öğrenmekten korkmayın. Her sabah aç karnına tartılın ve bir gün önce ne kadar kilo aldığınızı öğrenin. Bir günde aldığınız 200-300 gramı hemen........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play