We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP iktidarı döneminde ÇAYKUR'un iyi çekilmiştir

3 0 0
31.05.2021

Çaykur’ un açıklamış olduğu 2020 yılı Faaliyet raporunda yer alan bilgilerle 2002 yılı Faaliyet raporunda yer alan bilgileri karşılaştırdığımızda Çaykur’da yaşanan acı tabloyu görmekteyiz.

AKP , ülkeyi nasıl yönetiyorsa Çaykur’u da öyle yönetmiş Çaykur’un sermayesi yüzde 1542 artmış , Çalışan Personel sayısı yüzde 32,6 azalmış olmasına rağmen Bilanço Zararı ve Bankalara olan borcu aşırı derecece yükselmiş ve sürdürülemez hale gelmiştir.

Bilanço Zararının ve Bankalara olan kredi borcunun aşırı yükselmesi Çaykur’un varlık fonuna devredildiği 2017 yılından sonra gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda Çaykur bankalara faiz ödeyen bir kuruma dönüşmüştür.

2020 yılında Yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerine yapılan harcamalar yüzde 24 oranında artmıştır. Oysa ki toplam personel harcamaları yüzde 7 artmış. Çay üreticilerine ise sadece yüzde 17-18 oranında zam yapılmıştır.

Yapılması gereken Çaykur bir an önce varlık fonundan çıkarılmalı ve Öz sermayesi yükseltilerek Bankalara olan borçları kapatılmalı ve faiz yükünden kurtarılmalı ve Çaykur Bankalara faiz ödeyen bir kurum olmaktan çıkarılmalıdır. Çaykur ‘da yönetimsel reformlar yapılmalıdır. Siyasetin eli Çaykur’dan uzaklaştırılmalıdır.

Çay Kanunu çıkarılarak Çaykur’un Çay sektöründeki etkinliği ve düzenleyici rolü artırılmalıdır. Çaya sahip çıkmanın yolu ÇAYKUR’a sahip çıkmaktır. Buna dönük çalışmalar bir an önce uygulamaya........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play