We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yahşi Batı'nın başkanı Joe Biden'ı kınıyorum…

13 0 0
24.09.2021

Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan, Osmanlı'dan Amerika'ya göç hikayelerinin anlatıldığı "Osmanlı'nın Amerikası" (Anadolu Ajansı haberinde böyle yazıyor - OU) isimli belgesel filmin tanıtımında New York'taki Türk Evi'nde konuşma yaptı.

Emine Hanımefendi, "Türk, Kürt, Ermeni, Yahudi ve Rum göçmenler, bu yola beraber çıkmış ve Amerika'da da bir arada kalmışlardır. Osmanlı İmparatorluğu'nun çok kültürlülüğünü, bu göç serüveninde de görüyoruz. Memleketteki dostluk ve komşuluk ilişkilerini buraya taşımışlardır. Endüstrileşme sürecinde, emekleriyle, alın terleriyle yer almışlardır" dedi.

Anladığım kadarı ile derin tarih bilgisi olan Emine Hanımefendi Amerika'ya göç eden Osmanlıları tek tek araştırıp kökenlerini belirlemiş.

Osmanlıların "Endüstrileşme sürecinde" yer almaları da elbette Amerika endüstrisinin bu hale gelmesinde elbette büyük katkıları olmuştur.

Ben Amerika'ya göç eden iki Osmanlının öyküsünü de sizlerle paylaşayım.

1800'lü yılların sonunda dönemin padişahı Aziz Bey ile Lemi Bey adlı iki Osmanlıyı çok ödemli bir görev vererek Amerika'ya gönderir.

Padişah Aziz ve Lemi Beylere Amerika Başkanına hediye olarak verilmek üzere çok değerli bir elmas taş ve yüksek miktarda para verir...

Aziz ve Lemi Bey Amerika'ya........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play