We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Saadet Yıldız yazdı: 7 yıl önceki katliam: Ceset parçaları, tabutlar, ağıtlar…

6 11 1
20.07.2022

2015’te IŞİD kuşatmasından kurtulan Kobani’ye insani yardım götürmek isteyen 300 solcu genç Suruç’ta konakladı. Amara Kültür Merkezi’nde amaçlarını açıklamak için düzenledikleri basın toplantısı sırasında IŞİD bombalı saldırı düzenledi. Saldırgan dahil 34 kişi öldü, yüzün üzerinde insan yaralandı. Olayı izleyen gazetecilerden Saadet Yıldız, o günü Gerçek Gündem için kaleme aldı.

Suruç Katliamı’nın üzerinden 7 yıl geçti. O günler neler yaşandı? Anlatmak da yazmak da kolay değil. Bazı anlar vardır ki anlatmaya kelime bulamıyorsun. Gerçekliği o kadar ağır oluyor ki hatırlamak bile ağır geliyor. Bir gazeteci olarak en çok zorlandığım haberlerden biriydi Suruç Katliamı.. O yıl peş peşe yaşanan bir çok olaya tanıklık ettik. 5 Haziran 2015 HDP’nin Diyarbakır mitingini takip ederken, bombalı saldırı oldu. Saldırıda yaralanan insanların çığlıkları kulaklarımızda yankısı sürerken, rüyalarımızdan dahi çıkmamışken, 20 Temmuz 2015’te daha kötüsüne tanıklık edeceğimizi kim bilebilirdi ki?

20 Temmuz bir Pazartesi günüydü. Öğlen saatlerinde büronun telefonu hiç susmadı. Suruç’tan arıyorlardı bizi. “Patlama oldu, ölenler var”..

“Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na bağlı gençler basın açıklaması yaparken bomba patlamış” ... Kesik, kesik cümleler, net olmayan bilgiler.. Hızla bürodan çıkıp Suruç’a doğru yol aldık. Temmuz sıcağının bunaltıcılığı anlatılamayacak derecede.. Yolda patlamanın detaylarını öğrenmeye çalışıyoruz.

IŞİD kuşatmasında yerle bir olmuş Kobani’nin yeniden inşasına destek olmak ve Kobanili çocuklara oyuncak götürmek için yola düşen gençlere yönelik bir saldırı olduğu netleşti. Peki saldırıyı yapan kim? Neden? Bu soruların cevapları ise hala yok.

Türkiye’nin bir çok ilinden gelip buluşmuşlardı Suruç’ta. Sabah erken saatlerinde Kobani’ye gitmeden önce Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaparken saldırı düzenlendi. Patlamadan bir kaç saat sonra vardık Suruç’a. İlçenin ürküten sessizliği yaşananlara dair ipucu veriyordu. Normalde çok hareketliydi bu ilçe. Kobani savaşı döneminde aylarca burada haber takibi yapmıştık.

Amara Kültür Merkezi, ilçe merkezinde yer alıyordu. Buraya vardığımızda, belki de ömrüm boyunca hafızamda asla söküp atamayacağım bir manzara ile karşılaştım. Kültür merkezinin bahçesi bölünmüştü. Saldırının olduğu yer güvenlik şeridi ile çevrilmişti. Yavaş yavaş ilerleyip baktığımda bir an dizlerimin bağı çözüldü, ilerleyemedim. Keskin kan kokusu........

© Gerçek Gündem


Get it on Google Play