We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hani 'devlet her vatandaşa şu kadar para verse' denir ya

1 0 0
29.05.2020

Bir devlet vatandaşları için kaç para bulup harcayabilir?
Ya da vatandaşlar devletlerinin kendileri için kaç para harcamalarını bekleyebilir?
“Bütçe”sinde kaç para varsa ancak o kadar değil mi?
Çünkü bu sorunun en akıllıca cevabı “Bütçe”dir ve Devletin, bir tarafı gelecek parayı, diğer tarafı gidecek parayı gösteren belgesinin adı "Bütçe"dir.

Sorulur: Gelen gidene denk mi?
Bu günler için sorarsanız değil ve açığı tam bir felaket.
Her gelen ayda yeni bir "açık rekoru" kırılıyor.
Aslında -felaket dönemleri hariç- denk olması beklenir ama iktidarlar çoğu zaman, ellerine geçen ve asıl kaynağı “vergi” olan paradan daha çoğunu harcayıp ne kadar da “icraatçı” olduklarını göstermek eğilimindedirler.

Peki, o kadar paraları yoksa nasıl mı gösterecekler?
Tabii ki daha fazla harcayabilmek için ya “özelleştirme” deyip ellerindeki kamu mallarını satıp paraya çevirirler ya da tutarlar, içeriden dışarıdan borçlanırlar.
Bir başka anlatımla devlet ya “sermayeden” ya da “istikbalden” yani ileride eline geçeceğini var saydığı zamanların gelirlerinden yer ki, bu “ilerideki zaman” genellikle gelecek nesillere kadar uzar gider.

Çözüm mü bunlar?
Sıkıntılı zamanlar dışında sağlıklı ve sürekli başvurulacak bir çözüm değil tabii.
Çünkü ne devletin malları bitmez tükenmezdir ne de sonsuza kadar borçlanmak mümkündür.
Hele gelecek nesillerin kesesinden yemek, paranın da dışında bir başka tartışma konusudur.

Türkiye’de ne yazık ki yapılan “icraatlarının bedeli” her zaman bütçe gelirlerini çok çok aştığı için bir yandan eldeki kamu mallarını, işletmelerini satmış, diğer yandan sürekli borçlanmış ve nihayet bu ikisinde de adeta duvara dayanmıştır.
Yani zaten yetmeyen vergi gelirinin üzerine bugün, ne özelleştiriyoruz deyip satacak fazla bir şey kalmıştır ne de daha fazla borçlanma imkanı.

Şimdi buna rağmen “Devlet biraz daha icraat yapsın, mesela bu tertipten fakir fukara demeden her vatandaşına biraz “para dağıtsın” falan da denebilir örneğin.
Hani kabaca 84 milyon vatandaşına ayda sadece 1000 lira yani 150 dolarcıktan yıllık toplamı (150x12x84.000.000=) 151 milyar Amerikan dolarına ulaşan bir........

© Gerçek Gündem