We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu ara durum-vaziyetler nasıl? diyenlere…

3 0 0
03.03.2020

Sık sık sorulur: Durum vaziyetler nasıl?
Biraz düşününce, böyle bir konunun ancak “karışık” zamanlarda gündeme geleceği, dolayısıyla bu tür soruların da aslında ancak bir bilinmezlik içerisinde iken sorulacağını fark edebilirsiniz.
Çünkü sıradan, sakin zamanlarda kimsenin böyle bir sorunun cevabını aramak gibi bir derdi olmaz. Sorulduğunda o sorunun cevabı da aslında kendi içerisindedir. Eskilerin deyimiyle “Cevabı soruda mündemiç”tir.
Ama biz bir kere daha genel bir tablo çizmeye, en azından “peki ne kadar karışık, nereye kadar”ını anlatmaya çalışalım.

İnsanların durum ve vaziyetleri, olağanüstü doğa olayları dışında ekonomi ve siyasetin koşullarına göre belirlenir.
Buna göre; doğru siyaset, her zaman için olabildiği ölçüde sağlıklı bir ekonomiyi, sağlıklı bir ekonomi ise uygulanan siyasetin doğru yolda olduğunun işaretidir.
Bunlardan biri kötü ise diğeri de kötüye gider.
Çünkü ekonomi ve siyaset birbiri ile yakın ilişki içerisindedir ve her zaman birbirlerini etkiler.

*
Kapitalist dünya ne yazık ki gidererek hayli derin bir krize giriyor. Bu gidiş bu günlerde daha da belirginleşiyor.
Enteresandır; başta en büyük kapitalistler bile kendi ülkelerinde ve dünyada giderek şiddetlenen gelir adaletsizliği karşısında kendi kendilerine “bu kadarını da fazla yaptık” demeye başladı.
Çünkü ülke içinde ya da dünya ölçüsünde, gelir dağılımındaki artan çarpıklık, aynen deprem gibi ortalığı geriyor, stresi arttırıyor..
Denir ya; "Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar".

Trump’ın “America first” yani “öncelik Amerika” sözü, bu sistem krizinde kendisi de arayışlar içerisinde olan Amerika’nın “Her şeye rağmen biz kendimizi kurtaralım, gerisi kendi derdine yansın” arayışının ifadesidir.
Başta sistem sorunu ve ardından gelişen bu tavır; “bak demokrasi getiriyoruz”, “orta doğuya bahar geliyor” bahaneleri ile süslenerek dünyada ve bölgede müthiş istikrarsızlıklıklar yaratmak bahasına ortalığı karıştırmıştır. Bilindiği gibi bu amaca hizmet eden siyaset desteklenmiş, karşı........

© Gerçek Gündem