We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Milletvekillerinin Parti Değiştirebilmesi Hukuken Engellenemez

1 0 0
25.05.2020

Bayramda pandemi tedbirlerinden daha fazla konuşulan gelişmeler yaşandı. Ankara kulislerini hareketlendiren açıklamayı 3 Kasım 2002’den beri sürpriz ve erken seçim talepleriyle ünlü Devlet Bahçeli yaptı. Basından okuduğumuz kadarıyla MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, baskın seçim halinde Ali Babacan'ın kurduğu DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'ne milletvekili verebilecekleri yönündeki açıklamasının ardından, milletvekili transferini önlemek için yasa değişikliği önerisine, AKP'den olumlu yanıt geldi.

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nda değişiklik yapılarak milletvekili transferini önleyecek düzenlemeyi Haziran ayında TBMM gündemine getirebileceklerini açıkladı.

Bahçeli'nin hedef aldığı Gelecek Partisi ve DEVA Partisi sözcüleri ise 'milletvekili transferi' gibi bir gündemleri olmadığını belirterek, partilerinin örgütlenmelerini olası bir seçime kadar tamamlayıp, seçime girme hakkını kazanmayı planladıklarını belirtiyorlar.

Kulislerden ‘Milletvekili transferlerini” engelleme konusunda iki alternatif üzerinde yoğunlaşıldığı haberleri geliyor. Bunlardan ilki, istifa eden milletvekilinin bir yıl süreyle bağımsız olarak bekletilmesi. İkincisi ise seçime bir yıl kala bir siyasi partiden başka bir siyasi partiye transfer olunamaması.

“Milletvekili transferi” tartışması açtığı düşünülen siyasi partiler kanunu hükümleri ise şöyle;

Madde 36 –Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en........

© Gerçek Gündem