We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kabızlık ve Beslenme

6 1 0
19.04.2019

Kabızlık, genellikle diyet ve yaşam tarzından kaynaklanan yaygın bir şikayettir. Bazı yiyecekleri tüketmek bağırsak hareketlerinin sıklığını artırmaya yardımcı olabilir. Kabızlık bağırsak hareketlerinde bir azalma veya dışkıdan geçmekte zorluk olarak tanımlanabilir.

Kabız olan insanlar ;sert, kuru veya topaklı dışkı,bağırsak hareketleri sırasında ağrı ve rahatsızlık,bağırsakları tamamen boşaltamadığı hissi,sürekli bir tokluk hissi nedeniyle iştah kaybı ve hafif şişmiş bir göbek sorunu ile karşılaşabilirler.

Herkesin bağırsak alışkanlıkları farklıdır, ancak kabız olan insanlar genellikle haftada üçten az dışkılama ihtiyacı görür.Yaşla beraber artan kabızlık hissini belli yiyeceklerle aşmamız mümkündür :

1-Su
Dehidrasyon kabızlığın yaygın bir nedenidir ve bol su içmek semptomları hafifletmek veya çözmek için yardımcı olabilir.Bir insan susuz kaldığında, bağırsakları dışkıya yeterince su ekleyemez. Bu sert, kuru ve topaklı dışkıya neden olur ve kabızlığa neden olabilir.

2-Yoğurt ve kefir

Probiyotikler bağırsak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
Yoğurt ve kefir gibi birçok süt ürünü probiyotikler olarak bilinen mikroorganizmaları içerir.Probiyotiklere genellikle “iyi” bakteri denir ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye ve dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olabilirler.

2014 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar kabızlığın tedavisinde polidekstroz, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium lactis........

© Gazete Kritik