We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bırakın seçimi Filistinli tutsaklar açlık grevinde – İbrahim Aslan

7 8 24
10.04.2019

İbrahim Aslan

31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktık. Ciddi bir kayıp yaşayan AKP-MHP iktidarı, özellikle HDP’nin izlediği strateji sonucu kaybettiği yerlerde yenilgiyi kabul edemiyor.

Sermayenin, rantın ve talanın kenti haline getirilen İstanbul’da ise AKP, yenilgiyi hiç hazmedemedi. Emperyalistlere adeta yalvarırcasına isteklerde bulunuyor. Destek verirlerse, rantın ve talanın kenti haline getirdiği İstanbul’u binbir oyunla geri alacak. Gerekirse, 7 Haziran’da olduğu gibi seçimleri yenileyerek, tüm devlet olanaklarıyla İstanbul’u geri almanın peşindeler.

Bunun sonucu ne olur hepimiz izleyip göreceğiz. AKP kazandığında ‘Millet iradesi’ diye ortalıkta dolanırken, kaybettiğinde ise ‘Millet iradesi’ diye bir durum tecelli etmiyor.

Yine AKP’nin, CHP’nin, MHP’nin, İYİ Parti’nin seçim sonuçlarına ilişkin itirazları bağımsız YSK(!) tarafından kabul edilirken, aleni olarak gasp edilen HDP’nin kazanımlarına yönelik olarak YSK hiçbir itirazı kabul etmiyor. Bu da devletin iradesi. Konu Kürtlerin iradesi olunca, devlet bir bütünen tüm kurumlarıyla devreye girerek, bu iradeyi yok sayıyor.

İnsan olan, biraz düşünebilen ve biraz vicdanı olan herkes, bu ahlaksızlığı ve hukuksuzluğu görüyordur. İnsan olmayan, düşünemeyen ve vicdanı olmayanlar, zaten havayı kirletmek dışında bu evrende başka bir işe yaramadıkları için onlara diyecek sözümüz yok.

31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimler sonrasında yaşananlar özetle şimdilik bunlar. Bırakalım seçimleri, insan yaşamını doğrudan ilgilendiren açlık grevi eylemlerine geçelim. Şu anda iki ülkede açlık grevi eylemleri yapılıyor.

Bu ülkelerden biri, Filistin. İsrail cezaevlerinde tutulan Filistinli tutsaklar, cezaevlerindeki hak ihlallerini protesto etmek için “Onur Savaşı 2” sloganıyla üç gün önce süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlattı. 150 tutsağın başlattığı açlık grevi eylemindeki tutsak sayısı 400’e yükseldi ve bu 400 tutsak, İsrail devleti cezaevlerindeki hak ihlallerine son versin diye eylemini sürdürüyor.

Bu eyleme ilişkin Türk basınının güzide ajansı, insani duyarlılığı son derece yüksek olan(!) Anadolu Ajansı’nın........

© Gazete Karınca