We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Adamlara’ karşı ‘kadın’ın insanlık mücadelesi – İbrahim Aslan

22 11 6
14.02.2019

İbrahim Aslan

‘Adam ol’, ‘Erkek ol’, ‘Karı gibi davranma’, ‘Karı gibi konuşma’, ‘Karı gibi gülme’… Erkek egemen yapının ürettiği bu dile daha birçok kelime ve cümle eklenebilir. Hatta biz erkeklerin, günlük dillerinin büyük bir kısmı, kadınları aşağılama üzerine kuruludur.

Kadını aşağılamaya yönelik bu dil o derece içselleştirilmiştir ki, buna tepki gösterdiğinizde karşınızdaki erkekler, büyük oranda sizi dalgaya alıp, ‘Sen nerede yaşıyorsun?’ diye sorabilirler. Hatta erkek egemen kültürün etkisi altında olan kadınların büyük bir bölümü de aynı tepkiyi size gösterir. Kendi hem cinslerine daha doğrusu kendilerine yönelik erkek aşağılamasını onlar da gayet normal görebilir.

Bu kısa girizgahtan sonra gelelim asıl meselemize. Hepinizin de bildiği gibi dünyayı erkekler yönetiyor ya da erkek egemen yapıya göre şekillenmiş kadınlar.

Bizim ülkemizdeki AKP yönetimi ise, oldukça ‘erkek’ ve ‘adam’ bir yönetimden oluşuyor. Bu ‘erkekliklerini’ ve ‘adamlıklarını’ da hemen hemen her yerde vurgulamaktan geri durmuyorlar. Hele ülke savaş sathına........

© Gazete Karınca