We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kumru yuvası, labirent – Elend Aydın

7 4 0
20.06.2019

Elend Aydın

Labirent kavramını, eski Mezopotamyalılar; yani hala DNA’mızda yol alan, DNA’mızla yol alan köklerimiz bulmuş. Peki nasıl? Hayvan bağırsağında fala bakmak için! Acaba o labirent, o fal, o zaman geleceği söylemiş mi insanlara?

Gelecek mi dedik? Henry Bergson’un sesi yükseldi hemen: “Gerçek şimdiki an geleceği yitip bitiren geçmişin ele avuca sığmaz ilerleyişidir. İşin gerçeği, her türlü duyu, belleğin parçalarından başka bir şey değildir.” Demek ki gelecek, “yenip bitirilecek bir şey”dir geçmiş tarafından. Öyleyse labirentlere, fallara bakmaya ne gerek var? Ama labirent mefhumu, es geçilecek bir durum da değil. Haruki Murakami’den (sahildeki Kafka) okuyalım:

Ama Murakami Usta, bir üçüncü labirent de var: her iki labirentin el ele verip dans etmesiyle başı dönen insanın oluşturduğu bir labirent. Keza bazen iç labirent, artık ‘iç labirent’ değildir ve dış labirent de bazen artık ‘dış labirent’ değildir. Belki de o iç içe geçmiş labirentler; çoklu evren gerçeğine en çok yaklaştığımız........

© Gazete Karınca