We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sonraki hayattan kozmolojik öyküler – Demet Parlar

13 2 4
02.01.2019

Demet Parlar

“Ve…”; adıyla, kapağıyla, boyutuyla ve ortalama bir buçuk-iki sayfalık kısa öyküleriyle tam anlamıyla minimalist bir kitap. Aslında önce yazarının David Eagleman olması nedeniyle dikkatimi çekti. Eagleman, Stanford Ünversitesi’nde çalışan bir nörobilimci, nörohukuk, sinestezi, zaman algısı, görme konularında çalışmaları ile dikkat çeken bir bilim insanı. Son yıllarda kısa aralarla yayınlanan iki kitabını; “Beyin Senin Hayatın” ve “İncognito”yu arka arkaya büyük bir zevkle okuduğum Eagleman’ın öyküleri nasıldı acaba?

İşte böyle bir merakla aldım bu küçük kitabı. İyi ki almışım, en az diğer iki popüler bilim kitabı kadar akıcı ama kozmoloji ve fizikle harmanlanmış, ironik ve felsefi bakış açısıyla farklı bir lezzete sahip, zaman zaman Borges’i hatırlatan fantastik kurgusuyla merak ve heyecanla okunan bir öykü kitabı “Ve…”.

Örneğin “Rol Alanlar” öyküsünün giriş paragrafı sizce de Borges’i çağrıştırmıyor mu?

“Çocuk şarkısı, ‘Çek, çek kayığın küreğini / Usulca nehirden aşağı / Neşeyle neşeyle çek haydi / Hayat yalnızca bir rüya’yı duyduğunuzda zihninizde bir ışık çakar. Birden insan olduğunu hayal eden bir kelebek ya da daha kötüsü, kavanoz içinde bir beyin olabileceğinizden şüphe etmeye başlarsınız. Deneyimleriniz görüntü ve sesler, koku ve tatlar ise rüyanın bir parçasıdır. Dolayısıyla uyanmak, benekli kanallarınızın olup olmadığını veya cam kavanozu mesken tutup tutmadığınızı anlamak için ölümü beklemişsinizdir. Oysa asıl işareti kaçırdınız. Aslında hayat değil ölüm bir rüyadır. Daha da garibi, bu sizin rüyanız değil, başkasının rüyasıdır.”

Kitabın alt başlığı içeriğiyle ilgili ipuçları veriyor aslında; “Sonraki hayattan kırk öykü”. Evet, kitapta 40 öykü var. “Neden kırk acaba?” diye düşünmeden edemiyorum. 1001 gece masallarındaki 40 Haramiler’e ve 40 gün 40 gece süren kutlamalara bir gönderme var galiba? Belki de Eagleman, öykülerinin masal tadında olması nedeniyle bu rakamda karar kıldı? Ama bunlar daha çok büyükler için masallar. Kozmoloji, kuantum fiziği ve nörobilimden yola çıkarak, masalsı bir........

© Gazete Karınca