We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ACI AŞK: AŞKIN DRAMATİZE...

1 1 0
02.03.2021

Aşk bireysel şekillenen bir duygu yoğunluğu nedeniyle kalıpları olmadığından tanımlamak ve standart bir temelle dayandırmak imkânsız. Aşk gibi bir olgunu bireylerin inisiyatifinde olması aşk okumalarını derinleştirmektedir. Aşk bireysel yönü ağır basmasına rağmen bireyin toplum tarafından etkilenmesi nedeniyle de aşk toplumsal bir olguya geçiş yapmaktadır. Dolaysıyla bireysel yaşanan aşk bireylerin ortaya koyduğu bakış açısı ve yaşama biçimiyle genel özellikler ortaya çıkarmaktadır. Bu göstergede aşkın bile toplumsal yani kültürel normlardan bağımsız olmadığını hatta aşka çoğu zaman toplumun yön verdiğini söyleyebiliriz. Aşklarda yaşanan krizler ve çıkmazlar bu toplumsal izlerin etkisidir. Bu da aşkın toplumsal etki karşısında yenildiğini, bazen de geri çekilmek zorunda bırakmaktadır.

Bireyler aşkı hep kontrolleri altında tutmak için çabalar ve aşk kontrollerinden çıktığında yaşam dengeleri alt üst olur, bozulur, ciddi sarsıntılar geçirirler. Toparlanmaları ise aşkı kontrollerine geçirdiklerinde olur. Bu kontrol mekanizması ya da aşkın etki ve tepki olayı cinsiyetlerde de değişmektedir. Erkeklerde erkeklik yaklaşımı, kadınlarda kadınsı yaklaşım aşkın yaşanışta belirleyici olsa da bazen bu yaklaşım göz ardı edilmektedir. Çünkü erkeğe erkeklik, kadına kadınsı yaklaşımı toplum kazandırmaktadır. Toplumun içerisinde yer edinen makam, ekonomi, eğitim, aile yapısı vb. alt yapıları da hatırlatalım. Birey bunları lehine kullanır aşkta.

Sinema aşk örneklerini seçerken toplumun şekillendirdiği ve bireyin iradesinin arkasındaki nedenleri sorgulayacak tiplere dikkat çeker. Toplumun bireyde etki bıraktığı erkeklik ve kadınsı yönlerin etkilerini konu edinen örnek filmlerden biri de Acı Aşk’tır.

Acı Aşk bir erkek, üç kadın etrafında dönen aşk ilişkisini sorgulamaktadır. Bu ilişki de rol alan erkek(Orhan) üniversite edebiyat hocası ve ekonomik durumu iyi; yakışıklı, ağzı laf yapan, karizmatiktir. Kadınlar(Ayşe, Oya, Seda) da eğitimli, güzel, ekonomik durumları iyidir. Bu filmdeki karakterler Serdar Akar’ın Barda, Gemide; Zeki Demirkubuz’un Masumiyet ve Kader filmlerindekilerden tamamen farklıdır. Orada düşük gelirli avam ve eğitimsiz insanlar merkeze alıp aşkı yaşamasını bilmedikleri vurgulanırken bu filmde tam tersi bir sınıftan insanların aşklarındaki saplantıları ve aşkı yaşayışları mercek altına alınmaktadır. Sorunsal aşkların sınıf, eğitim ve gelir düzeyiyle ilgisinin olmadığının altını çizmiş........

© Gazete İpekyol


Get it on Google Play