We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

YÜRÜME AHLAKI

2 1 0
26.02.2021

İnsana verilen önemli yeteneklerden biri yürümektir. Bu yetenek, olağanüstü özellikte bir nimettir. Ayak, yürüme yeteneğini kullanma aracıdır, yeteneğin kendisi değildir. Çünkü ayağı kesilmiş kimseye takılan yapay ayakla da yürümenin gerçekleştiği görülmektedir. Demek ki ayak kesilse de yürüme yeteneği devam eder. O halde yürüme yeteneği ruhun bir özelliğidir.

Yürümek, kıymetini layıkıyla bilmediğimiz nimetlerdendir. Ancak bir şekilde bu yeteneğimizi kullanamadığımız zaman değerini anlamaya başlarız.

Dinimiz, insanın tüm hayatını hedef aldığı için hayatın her yönüyle alakadardır. Ahiret hayatını ana maksat yaptığı gibi, yeme, içme, uyuma gibi beşeri hallere de bir düzen getirmiştir. En önemli hususlara da bizzat Kur’an’da yer vermiştir.

Önemsiz, basit sanılan birçok konunun, düşünüldüğünde basit olmadığı, çok önemli olduğu anlaşılır. İşte basit sanılan ama önem sıralamasında yer bulan hususlardan biri “yürüme”dir.

Yürümek bedensel olmaktan çok ruhî bir yetenek olduğu için kişinin birçok özelliklerini de dışa yansıtıyor. Kişinin ruh hali yürüyüşünden belli olabilir. Baktığı yere gitmeyen gittiği yere bakmayan kimsenin içyapısında sorun var demektir.

Kur’an’ın en fazla eleştirdiği vasıf şımarıklık ve büyüklenmektir. Bunu yansıtan yürüyüşü de yasaklamıştır.........

© Gazete İpekyol


Get it on Google Play