We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DUANIN UNSURLARI

3 1 0
05.03.2021

Adamın biri camide ellerini açmış, içten ağlayıp yalvararak kısık bir sesle dua ediyordu. Miktarını belirterek Allah’tan para istiyordu, “Çok ihtiyacım var ya Rabbi. Sen bu parayı bana vermezsen ben ne yaparım, çocuklarıma, aileme ne diyeceğim Allah’ım..” diyordu. Bu isteğini tekrarlıyor, bazen sözleri boğazında düğümleniyor ve hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Kim bilir ne zamandır bu duayı usanmadan bütün içtenliğiyle sürdürüyordu.

Varlıklı bir adam da o camide namaza gitmiş, dua eden adamın dua ve hıçkırıkları dikkatini çekmiş, duada ne dediğini merak etmiş, namazını tamamlamış ama bir süre kulak kabartmış. Bu samimi yakarıştan etkilenmiş. Adama acımış. Cami adabına uygun şekilde yanına yaklaşmış, üzerine eğilmiş. Duada telaffuz edip istediği miktardaki parayı cebinden çıkarıp adama vermiş. “İhtiyacın olduğunu duydum. Bu, duanda Allah’tan talep ettiğin miktardaki paradır. Allah için sana veriyorum, lütfen kabul et.” Demiş. Adam sevinçle parayı almış. “Allahım sana şükürler olsun..” demiş.

Varlıklı adam fakirin sevinciyle mutlu olmuş, sonra kartvizitini uzatmış ve “Burada telefonum ve adresim yazılıdır, her ne ihtiyacın olursa beni arayabilirsin, ben zenginim, senin her ihtiyacını karşılarım.” demiş. Fakir adam öfkelenmiş, kartı elinin tersiyle itmiş ve bizlere de ışık tutan büyük bir ders niteliğindeki şu sözleri söylemiş: “Sen kimsin ki senden isteyeyim. Sen de ancak benim gibi bir kuldan başka bir şey değilsin. Ben ancak Allah'tan isterim. Şimdi bana verdiğin bu parayı da ben senden değil Allah'tan istemiştim, Allah seni bana gönderdi.”

Kulun, yalnızca Allah’a ibadet etmesi gerektiği gibi, bütün ihtiyaç ve isteklerini de aracısız olarak yalnız O’na arz etmelidir. Çünkü her şeyin anahtarı O’nun yanında, her şeyin dizgini O’nun elindedir. O, her şeyin kendisine muhtaç olduğu ama kendisinin hiçbir şeye ihtiyacının olmadığı “Samed”dir. Ayrıca Fatiha........

© Gazete İpekyol


Get it on Google Play