We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Huzurlu Hayatın Anahtarı; Helal Lokma

3 0 0
24.09.2021

İnsan yemeye muhtaç bir varlıktır. Hayatını idame ettirebilmek için vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaları yiyerek ve içerek alabilmektedir. Aynı şekilde hayvanlar da hayatlarını sürdürebilmek için yemek ve içmek zorundadır. Ama burada insan ile hayvanı ayıran husus; hayvanat yeme ihtiyacını nerede ve nasıl temin edeceği konusunda serbest iken insan yeme içme ihtiyacını giderirken de Allah’ın helal dairesinde hareket etmek zorundadır.

Hayvanat, helal-haram, kirli-temiz gibi ölçülere bakmadan ağzının tadına uyan her şeyden beslenirken bazen bu uğurda bir başkasının hakkını gasp etmekten veya laşe gibi pis şeyler yemekten geri durmaz. Ama insan Allah’ın katında mesul tutulacağı için helal ve haram ölçüsünde ve sadece üzerinde hak sahibi olduğu şeyleri ve temiz olanı yemek içmeye dikkat etmelidir. Eşref-i mahlukat olan insana haram, şüpheli, kirli şeyler yemek yakışmaz. Sadece zahiri olarak pis ya da kirli değil manevi olarak kirli şeylerden de kaçınarak tertemiz gıdayla beslenmek zorundadır.
Hz. Ali radıyallahu anh Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:
“Şüphesiz Allah-u Zülcelâl helal rızık arama yolunda kulunu yorgun düşmüş görmekten razı olur.” (Camiu’l-Ehadis, 8; 247)

**
Abdullah ibn Abbas radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:
“Helalı aramak, talep etmek cihattır. Muhakkak ki Allah Teâlâ sanatkâr mümin kulunu sever.” (Müsned-i Şihab; 1; 83-82)
**
Hazret-i Ömer........

© Gazete İlk Sayfa


Get it on Google Play