We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gereğini Yapın!

4 1 0
04.03.2021

Türkiye’de siyaset sağlıklı dinamikler üzerine oturtulmuş tutarlı bir yapı izlenimi vermiyor çoğu zaman… Nedendir bilinmez milletçe ayan beyan malum olan, siyaset mekanizması içerisinde de yüksek perdeden dillendirilen çoğu mesele çözüm noktasında sıkışıp kalıyor. Bugün Sn. İçişleri Bakanımız dahil hükümetin birçok üyesi ve siyasi parti genel başkanları düzeyinde dillendirilen terör organizasyonunun bir parçası olan HDP adlı bölücü yapının kapatılması yönündeki görüş birliği bu yönde bir davanın açılmasını mümkün kılamadı. Hain terör örgütü PKK ile iş tuttuğu tüm delilleriyle ayan beyan ortada olan üstüne üstlük yöneticilerinin de kendi ifadeleriyle bunu doğruladığı HDP’nin kapatılması için hala Anayasa Mahkemesine bir başvuru yapılmış değil.

Değişmesini ümit ettiğimiz, birçok yönüyle de eksik bulduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, bugünkü eksik haliyle dahi bu tür bölücü şebekelerin Türkiye’de meşru zemine taşınma çabalarına karşı gayet açık ve nettir.

Anayasa’nın 68. Maddesinin 4. Fıkrası bu hususta aynen şunları içermektedir “Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, Devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre........

© Gazete İlk Sayfa


Get it on Google Play