We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yıkıcılar geldiler

33 9 0
10.06.2021

Uzunca zamandır, Başkan Babamızın Sonbaharı’na yeniden bakmalı deyip duruyordum. Ki, İrfan Aktan’ın iktidar bloğunun mevcut sürümünü tarihsel izleğiyle ortaya koyan hayli kapsamlı ve ufuk açıcı söyleşisi çıkageldi. Hamit Bozarslan, “Türkiye’de ‘Başkan Babamızın Sonbaharı’ yaşanıyor” dedi. Tam da öyle düşündüğüm için Marquez’in romanını acilen ele almak şart oldu. Bir uzun sonbahardayız, Bozarslan’ın dediği gibi muhtemelen bunun kışı da var.

Nereden bakarsanız bakın, Başkan Babamızın Sonbaharı’na -haydi Barış Bıçakçı’yı da analım burada- Bizim Büyük Çaresizliğimiz eşlik ediyor. Derinler arası mahrem ve müstehcen ilişkilerin, işlerin çeşitli yamukluklar, iç ihanetler, değişen ittifaklar nedeniyle ucundan kenarından ifşaatını, teşhirini porno tadında, pasif halde izliyoruz.

Derinler arası işler doğrudan doğruya hayatımıza dokunuyor, memleketin her köşesini parsel parsel Çukur’a çeviriyor, her anlamıyla tüketiyor, boğuyor, öldürüyor. Deniz dahil, diyordum ki, bu kadar tevafuk, hakikaten fazla; İrfan Aktan söyleşiye Marmara Denizi’nin ölümüyle başlıyor.........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play