We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yardımsever suç örgütleri

30 11 0
27.06.2021

Aşk örgütlenmektir bir düşünün abiler

Lümpen dilini ve ruhunu şiire ustalıkla taşıyan Ece Ayhan, Şiirimiz karadır abiler dizesiyle açtığı Mor Külhani’nin 1. faslını bu muhteşem çağrıyla noktalar: Aşk örgütlenmektir bir düşünün abiler.

Çağrı muhteşem ve geçersiz.

Çünkü aşk, dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir zaman örgütlenmemiştir, örgütlenemez. Bunu da en iyi Ece Ayhan bilir. Tarihin her döneminde, dünyanın her yerinde temel örgütlenme, suç örgütlenmesidir. İktidar örgütlenmesidir. “Legal ve rasyonel” –yasal ve ussal- olarak nitelenen, demokrasi üzerinden tanımlanan ve temsil edilen modern zamanlardan günümüze, özellikle böyledir. Muhalefetin, her tür karşı örgütlenmenin ve olsa olsa karşı örgütlenme diyebileceğimiz aşkın, sırra kadem basması, başka nasıl açıklanabilir?

Suç her zaman örgütlüdür. Ve en tepeden örgütlenir. Dün öyleydi, bugün fazlasıyla böyle.

Son örneklerden birinin başkahramanı rolüyle sahne alan milyon dolarla oynayan SBK namlı adam, görüyor duyuyoruz ki, tam da Mor Külhani ağzıyla “abi” lafını dilinden düşürmüyor. Her kiminle konuşursa, yaşı – işi ne olursa olsun, herkes onun abisi.

Geriye bakarsanız Kars’ın köylüğünden çıkma, ayakkabı boyacılığıyla hayat mektebinden yetişme ortaokul terk becerikli bay Baran Korkmaz, suç örgütlenmesinin yerellikten küreselliğe sıçramasının en başarılı temsilcilerinden. ABD’deki örgütlenmenin hasılatını Türkiye’ye taşıyıp gözde tatil beldesinde biri Paramount, diğeri Kervansaray adlı otellerde, İstanbul Boğazı'ndaki yalılarda, gerektiğinde emirlerine tahsis ettiği uçan sarayında bütün büyük abilere ablalara ev sahipliği yapıyor.

Anadolu insanının geleneksel konukseverliğiyle Balkanlar’dan Orta Asya’ya kendi türdeşlerini; yine kendi ifadeleriyle çökmecileri, hukukçu, finansçı, asker – sivil ücretli danışmanlarıyla, imaj, iletişim hizmetlileri, bol bahşişle ağırlanıp borçlandırılan devletli büyüklerle bir araya getiriyor. Abiler ablalar ordusu.

En sivil, en verimli, en dinamik örgütlenme. Yerel ve küresel. Geleneksel ve postmodern ötesi; post truth; hakikinin hakikisi. Yeraltı yerüstü örgütlenme.

Mor Külhani’de olduğu üzere bir o kadar taşralı, bir o kadar........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play